Kultura i sztuka 1945-1989

04.04.2014 aktualizacja 19.07.2016

"Operetka" Gombrowicza w Teatrze Imka

Premiera "Operetki" Witolda Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego odbędzie się w sobotę w warszawskim teatrze Imka. W spektaklu występują m.in. Tomasz Karolak, Iwona Bielska, Magdalena Boczarska, Marcin Kalisz i Krystian Biłko.

Akcja dramatu Gombrowicza, napisanego na przełomie lat 50. i 60. na emigracji w Argentynie, rozgrywa się na zamku Himalaj, podczas wielkiego balu. Z Paryża przyjeżdża Fior, dyktator mody, pełen wątpliwości co do kierunku swojej pracy. Goście zostają zaproszeni do gry - docierają na zamek w workach, pod którymi kryją się zaprojektowane przez nich stroje przyszłości. Bal toczy się w najlepsze, w pewnym momencie goście zrzucają worki prezentując swoją wizję przyszłości.

"To arcydramat, pisany przez Gombrowicza przez 15 lat. Pisarz miał swoje doświadczenia z rewolucją ludową, która pod koniec lat 60., zaczynała we Francji kiełkować. Tekst jest o tym, że rewolucja zmiata wszelkie kłamstwo. Stąd forma operetki, która jest takim pięknym kłamstwem. Bohaterowie szukają prawdy, nagości. Zderzenie się z tym tekstem w świecie, w którym żyjemy, w którym rzadko kiedy jesteśmy sobą, było dla nas wyzwaniem. Używamy formy operetkowej, by pokazać te karykatury postaci, które zdzierają te maski i szukają sensu w życiu" - powiedział podczas piątkowej próby medialnej Tomasz Karolak.

Głównym bohaterem sztuki jest hrabia Szarm, "zblazowany birbant i lampart" - jak opisuje go Gombrowicz - który postanawia uwieść młodą dziewczynę. Przeszkadza mu w tym różnica pochodzenia: on jest arystokratą, obiekt jego zamiarów - Albertynka - pochodzi z niższych sfer społecznych. Nie jest ona zainteresowana drogimi ubraniami, jakimi zasypuje ją adorator, marząc o nagości.

"Nagość w dzisiejszych czasach została wyzuta z tajemnicy; by nadać jej jakieś znaczenia, należy ją ponownie odziać w formę. Albertynka jest zwiastunem przełomu i wyraźnym głosem prawdy" - powiedziała Magdalena Boczarska, odtwórczyni roli Albertynki. "To rola-ikona w historii polskiego teatru. Każda aktorka, która dostaje tę rolę wie, co ją czeka. Mówię o nagości, która jest niezbędna w tej roli i jest czymś, co określa postać. Nagość nigdy nie jest łatwa, ale i ta rola jest trudna" - dodała.

W spektaklu Grabowskiego wykorzystana została muzyka Tomasza Kisewettera, użyta przez Kazimierza Dejmka w jego przedstawieniu "Operetki" z 1975 roku.

Występują: Iwona Bielska, Krystian Biłko, Magdalena Boczarska, Marcin Kalisz, Tomasz Karolak, Andrzej Konopka, Jakub Przebindowski, Wojciech Sikora, Agnieszka Skrzypczak, Andrzej Wichrowski/ Mikołaj Grabowski, Krzysztof Wieszczek. (PAP)

pj/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL