Dwa konkursy filmowe, pokazy plenerowe, spotkania branży audiowizualnej zorganizowano w ramach 14. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato, które w lipcu odbyły się w Radomiu. We wtorek organizatorzy festiwalu podsumowali tegoroczną imprezę.
Kameralne Lato odbywające się od 2008 r. w Radomiu na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych tego miasta. Jak podkreślili organizatorzy, wydarzenia organizowane w ramach festiwalu mają także walor edukacyjny.
W tym roku uczestnicy warsztatów #FOLLOWME, realizowanych w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+, pracowali nad realizacją filmowych reklam społecznych. Z kolei dzięki wsparciu Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej młodzi adepci branży filmowej podczas warsztatów "ABC pracy z kamerą" tworzyli etiudy filmowe.
Z roku na rok coraz istotniejszym elementem Kameralnego Lata stają się spotkania dla młodej branży audiowizualnej "SCRIPTMARKET.PRO".
"Wydarzenia te umożliwiają młodym filmowcom spotkania z utytułowanymi i doświadczonymi kolegami z branży, którzy dzielą się z nimi wskazówkami na temat efektywnej promocji, dystrybucji i finansowania produkcji filmowych" – podkreśliło stowarzyszenie FILMFORUM będące głównym organizatorem Kameralnego Lata.
W ramach festiwalu zorganizowano także m.in. cykl spotkań "Akademia zawodowców", podczas których o przygotowaniach do roli, współpracy aktora z reżyserem opowiadali artyści związani z radomskim Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego.
Szczególne zainteresowanie festiwalowej publiczności budziły konkursy filmowe. Konkurs Główny skierowany jest do zawodowych filmowców, studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz artystów tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W tym roku konkursowemu jury przewodniczyła reżyserka, scenarzystka, prof. Maria Zmarz-Koczanowicz.
W ramach konkursu widzowie zobaczyli 13 filmów fabularnych, 6 animacji i 3 dokumenty. "Pełne sale w trakcie pokazów były najlepszym dowodem na to, jak bardzo mieszkańcy Radomia spragnieni byli wizyty w kinie" – podkreślili organizatorzy.
Zwyciężczynią tegorocznego Konkursu Głównego została Dominika Łapka, reżyserka filmu dokumentalnego "Dad You’ve Never Had". Autorka otrzymała statuetkę "Złotego Łucznika” oraz nagrodę w wysokości 10 tys. złotych, ufundowaną przez Prezydenta Radomia.
Nagrodę specjalną dla najlepszego filmu o tematyce społecznej ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS otrzymał film "Dalej jest dzień" w reżyserii Damiana Kocura.
Wyróżnienie honorowe dostał film "Raisa" w reżyserii Doroty Migas-Mazur. Wręczono także nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Nagrodę Jury Akademickiego ufundowaną przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu otrzymał film "Mój syn zamyka się łazience" w reżyserii Kuby Januszewskiego. Nagroda Publiczności trafiła do Joanny Szymańskiej, reżyserki filmu "Przestrach".
W ramach radomskiego festiwalu odbył się także Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Stanowi on prezentację filmów krótkometrażowych, które nie mieszczą się w standardowej klasyfikacji gatunkowej. W tym przypadku nagrodę główną przyznaje publiczność. W tym roku otrzymał ją film "Bitwus Warszawus 2.020" w reżyserii Macieja Sławuskiego.
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/