Kultura i sztuka po 1989 roku

23.07.2019

„The Other Lamb” Małgorzaty Szumowskiej na Festiwalu Filmowym w Toronto

Reżyserka Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/M. Piovanotto Reżyserka Małgorzata Szumowska. Fot. PAP/M. Piovanotto

W programie Festiwalu Filmowego w Toronto, który odbędzie się we wrześniu, znalazł się najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „The Other Lamb”. Anglojęzyczny film trafił do sekcji pokazów specjalnych.

"The Other Lamb", pierwszy anglojęzyczny film Małgorzaty Szumowskiej znalazł się wśród filmów, które będzie można zobaczyć podczas pokazów specjalnych. Inne wybrane produkcje to najnowsze filmy m.in. Pedro Almodovara, Stevena Soderbergha, Fernando Meirellesa, Edwarda Nortona i Atoma Egoyana.

Pokaz specjalny na kanadyjskim festiwalu będzie miał również film "Malowany ptak" Vaclava Marhoula, którego scenariusz powstał na kanwie książki Jerzego Kosińskiego.

W sekcji głównej festiwalu znalazły się m.in. "Joker" Todda Phillipsa, w którym w rolę rywala Batmana wcielił się Joauqin Phoenix, "Ford v Ferrari" Jamesa Mangolda i "Western Stars", którego współreżyserem jest Bruce Springsteen.

The Other Lamb opowiada historię młodej dziewczyny Selah (Raffey Cassidy), która należy do sekty. Jej liderem jest Shepherd (znany m.in. z Gry o tron Michiel Huisman). Po mistycznym rytuale Selah zaczyna mieć wątpliwości co do nauki Shepherda.

"The Other Lamb" opowiada historię młodej dziewczyny Selah (Raffey Cassidy), która należy do sekty. Jej liderem jest Shepherd (znany m.in z "Gry o tron" Michiel Huisman). Po mistycznym rytuale Selah zaczyna mieć wątpliwości co do nauki Shepherda.

Film Szumowskiej to irlandzko-belgijska koprodukcja, w którą zaangażowani są producenci David Lancaster i Stephanie Wilcox ("Whiplash", "Wolny strzelec"). Scenariusz napisała ceniona australijska scenarzystka Catherine S. McMullen, a autorem zdjęć jest Michał Englert.

Małgorzata Szumowska zrealizowała do tej pory m.in. "33 sceny z życia" oraz nagrodzone na festiwalu filmowym w Berlinie "Body/ Ciało" i "Twarz".

Pierwsza festiwal filmowy w Toronto odbył się w 1976 r. W ostatnich latach nagrody zdobywały tam m.in. "Green Book" Petera Farrelly'ego, "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha i "La La Land" Damiena Chazelle’a.

W tym roku największy festiwal filmowy w Kanadzie rozpocznie się 5 i potrwa do 15 września. (PAP)

Wojciech Przylipiak

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL