Kultura i sztuka po 1989 roku

18.09.2019

P. Gliński: bzdurą jest, że artyści mają podlegać weryfikacji poglądów politycznych

Bzdurą jest, że artyści mają podlegać weryfikacji poglądów politycznych. Ciała, które miałyby to robić, nie miałyby być ciałami politycznymi, tylko środowiskowymi - powiedział w środę minister kultury Piotr Gliński odnosząc się do projektu ustawy o statusie artysty zawodowego.

We wtorek w mediach pojawiły się informacje, że w programie PiS miał się znajdować fragment dotyczący artystów. Miało z niego wynikać, że każdy zawodowo zajmujący się rozrywką musiałby wystąpić o potwierdzenie statusu artysty zawodowego oraz dostać specjalną kartę.

Pytany o to w środę w radiowej Trójce wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że od ponad dwóch lat działa Ogólnopolska Konferencja Kultury, która zajmuje się zmianami w prawie dla artystów."Odbyło się kilkadziesiąt konferencji regionalnych, branżowych, robionych także z udziałem wszystkich środowisk. Później Narodowy Instytut Fryderyka Chopina prowadził debatę, która miała doprowadzić do ewentualnych propozycji zmian prawa dla artystów" - powiedział minister.

"W Polsce, według naszych badań, jest około 65 tysięcy ludzi, którzy uprawiają zawód artystyczny, z czego tylko niecałe 10 proc. to są osoby, które żyją z tego na dobrym poziomie, są systematycznie zatrudnieni. Cała reszta nie ma stałego zatrudnienia, zarabia bardzo słabo, w związku z tym nie ma funduszu ubezpieczeniowego na odpowiednim poziomie. To jest sytuacja nie do przyjęcia, niecywilizowana" - stwierdził Gliński.

"W związku z tym środowisko zaproponowało wprowadzenie pewnych rozwiązań, m.in. funduszu ubezpieczeń emerytalnych z udziałem środków zewnętrznych. Trzeba było także w jakiś sposób wprowadzić sposób weryfikacji tego, kto jest artystą, a kto nie i artyści sami zaproponowali tego rodzaju sposoby, które są spotykane w świecie" - powiedział minister kultury i dodał, że "bzdurą jest, że ma to polegać na weryfikacji poglądów politycznych. Te ciała, które miałyby to robić, nie miałyby być ciałami politycznymi, tylko środowiskowymi".

W przesłanym PAP we wtorek stanowisku Zespołu Ekspertów Ogólnopolskiej Konferencji Kultury napisano, że projekt ustawy o statusie artysty zawodowego powstał w wyniku trwającej od 2017 r. debaty środowisk artystycznych reprezentujących "wszystkie profesje i formy organizacyjne (stowarzyszenia artystyczne, związki twórcze, instytucje kultury itp.), ponad podziałami wynikającymi z różnic światopoglądowych czy języków sztuki".

"Nie jest projektem rządowym, choć powstał w wyniku Ogólnopolskiej Konferencji Kultury zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mechanizmy zaproponowane w projekcie dają szansę na dostosowanie obowiązującego prawa, w szczególności w zakresie ubezpieczeń społecznych, do specyfiki działalności artystycznej, a także odpowiadają na szereg palących kwestii, np. dotyczących kosztów uzyskania przychodu z owej działalności" - zaakcentowano w piśmie.

Zaznaczono w nim, że zgodnie z projektem status artysty nie jest obowiązkowy i nie warunkuje w żaden sposób działalności artystycznej czy twórczej (amatorskiej czy zawodowej) oraz, że "projekt w chwili obecnej nie wszedł jeszcze na etap oficjalnych konsultacji społecznych rozpoczynających formalny proces legislacyjny, dlatego w imieniu reprezentowanych przez nas artystów i twórców apelujemy o zaprzestanie niepopartych rzetelną analizą działań dezinformacyjnych i ewentualne podjęcie rzeczowej dyskusji". (PAP)

wbp/aszw/ 
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL