Nie ma dobrze funkcjonującej demokracji bez wolontariatu, trzeciego sektora, oddolnej aktywności obywatelskiej - mówił w Warszawie na IV Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze" wicepremier Piotr Gliński.
Wicepremier zwrócił uwagę, że zarówno sektor administracji publicznej, biznesowy, medialny, jak i samorządowy nie są w stanie zaspokoić na odpowiednim poziomie potrzeb, które są specyficzne dla organizacji pozarządowych. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o funkcję kontrolną i wczesnego ostrzegania. "Nie ma dobrze funkcjonującej demokracji bez wolontariatu, bez trzeciego sektora, aktywności obywatelskiej oddolnej" - podkreślił szef MKiDN i przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Gliński przypomniał, że w ciągu czterech ostatnich lat przeprowadzono "sporą reformę dotyczącą relacji i wsparcia państwa dla organizacji pozarządowych". "Powołaliśmy Komitet do spraw Pożytku Publicznego, czyli takie małe ministerstwo, którego szef jest członkiem Rady Ministrów, czyli ma bezpośrednie przełożenie na decyzje polityczne, a jednocześnie organizuje kwestie dotyczące współpracy państwa z aktywnymi obywatelami. Powołaliśmy także Narodowy Instytut Wolności" - powiedział.
Dodał, że "jednym z programów, który od początku był przygotowywany w Narodowym Instytucie Wolności (…), jest uruchomiony od kilku tygodni Korpus Solidarności, czyli program dedykowany bezpośrednio wolontariuszom". "Jest oczywiste, że trzeci sektor nie działa bez wolontariuszy. Wolontariusze mają zdolność wypełniania tych luk, spełniania tych zadań, których nikt inny nie jest w stanie na odpowiednim poziomie zrealizować" - zwrócił uwagę szef MKiDN.
Według Glińskiego, w tej chwili należy "budować modę na wolontariat, wykłócać o miejsce dla promocji wolontariatu w mediach". "Podstawową kwestią jest przebijanie się w obszarze PR, komunikacji społecznej z informacją, że wolontariat to jest coś poważnego, coś, co w zasadzie jest obowiązkiem każdego polskiego obywatela i nie tylko akcyjny od takiej czy innej głośnej akcji, ale codzienny, zorganizowany. Wtedy społeczeństwo i państwo będzie lepiej funkcjonowało, a wolontariusze będą mieli więcej satysfakcji ze swojej pracy" - mówił.
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywa się konferencja, Wojciech Fałkowski podkreślił, że wolontariat dla jego instytucji jest ważny z dwóch powodów. "Dlatego że mamy szkolonych, profesjonalnych przewodników, którzy objaśniają zbiory i fakty historyczne osobom, które przychodzą zwiedzać Zamek. Ale jest i druga przyczyna. Mianowicie mamy w ten sposób osoby, które przekazują w sposób spersonalizowany historię Zamku" - podkreślił.
"Zamek potrzebuje historii, która angażuje, niesie emocje, która personalnie czy osobiście przedstawia wydarzenia, cały kontekst historyczny. Dla Zamku wolontariat to nie tylko wyręka, to również potrzeba i miła inspiracja do działania. To również moment, kiedy przestrzeń zamkowa integruje się z opowiadającym i zwiedzającym. Historia przestaje być sumą faktów i wydarzeń, a staje się pełna emocji i zaangażowania" - powiedział Fałkowski.
Jak zaznaczył Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, organizującego konferencję, każde takie spotkanie daje możliwość wspólnego uczestnictwa, mówienia przede wszystkim o dobrych praktykach. "O tym co udaje się zrobić w swoich społecznościach lokalnych. I dzisiaj możemy wspólnie celebrować i cieszyć się tym, co się udało. Również to jest czas wskazania co jeszcze można zrobić w tym obszarze" - mówił.
"W tym roku takim tematem wiodącym jest podkreślenie roli koordynatora. To osoby, które na pierwszy rzut oka nie są w świetle jupiterów, a wykonują bardzo trudną, złożoną i skomplikowaną pracę, żeby wolontariat był długoterminowy (...) Jest mi niezmiernie miło, że właśnie prof. Piotr Gliński jest patronem tego wydarzenia. To pokazuje rangę i znaczenie tej inicjatywy" - zaakcentował Wiśniewski.
IV ogólnopolska konferencja "Wolontariat w kulturze" ma na celu prezentację modelowych rozwiązań wolontariatu oraz zwiększenie kompetencji pracowników instytucji kultury w tym zakresie. Ma być okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i prezentacji dobrych praktyk. Została objęta honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak, Daria Porycka
akn/ dap/