Wolontariat to jest rzecz istotna i niezbędna - powiedział w poniedziałek w Warszawie na III Ogólnopolskiej Konferencji "Wolontariat w kulturze" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że "w fazę realizacji" wchodzi państwowy program wsparcia dla wolontariatu.
W poniedziałek w Muzeum Narodowym w Warszawie zainaugurowana została III Ogólnopolska Konferencja "Wolontariat w kulturze". Uczestniczyli w niej, oprócz wicepremiera Glińskiego, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego dr Piotr Rypson, dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Programowy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym Norbert Konarzewski oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.
"Dzięki temu, że wolontariat się rozrasta, że wiele osób niezawodowo, (...) a poprzez doświadczenia na pewno jest blisko związane z instytucjami kultury, to wiedza o tych instytucjach, więź społeczna, zaufanie, czyli kapitał społeczny, w społeczeństwie się poszerza. Jest to szalenie istotne, jak wszyscy wiemy dla dobrego, cywilizowanego, kulturowo na wysokim poziomie funkcjonowania sytemu demokratycznego" - powiedział Gliński.
Podkreślił, że "wolontariat to jest rzecz istotna i niezbędna". Zwrócił uwagę, że w Narodowym Instytucie Wolności "wchodzi w fazę realizacji" państwowy program wsparcia dla wolontariatu.
"Chcemy w większym stopniu promować cykliczny, stały, sprofesjonalizowany wolontariat. Wolontariat to jest rzecz poważna i powinien być profesjonalnie przygotowywany i realizowany, wtedy te jego elementy kreatywne, emocjonalne to wszystko czego normalna profesjonalna instytucja czasami nie jest w stanie wykreować, są w większej mierze rozwijane" - wskazał szef MKiDN.
Rypson ocenił, że wolontariat jest "w istocie taką, najbardziej demokratyzującą instytucje, formą uczestnictwa w kulturze". Odpowiadając na pytanie, czym jest wolontariat "w takiej hierarchicznej, wielkiej instytucji", jak Muzeum Narodowe, wyjaśnił, że jest "przejmowaniem rozmaitych obszarów kontaktu z tym, co ta instytucja oferuje i kontaktu z publicznością; stworzeniem bardzo szerokiego pasa transmisyjnego, interaktywnego, pomiędzy zasobami dziejowymi, historycznymi, symbolicznymi, intelektualnymi, jakie instytucje kultury gromadzą i różnymi warstwami i grupami społecznymi, które w tym dobrze chcą uczestniczyć". Podkreślił, że jest to rola "niezwykle ważna".
Przyznał, że zaskoczyły go dwie informacje związane z wolontariatem w Muzeum Narodowym. "Więcej niż połowa wolontariuszy w Muzeum Narodowym to osoby dorosłe. To jest bardzo ciekawy fenomen, to znaczy to nie jest tylko i wyłącznie dla młodych ludzi jakiś sposób wstępowania na ściężkę kariery, zdobywania doświadczeń, ale również realizacja jakiejś misji społecznej, którą osoby dorosłe chcą realizować" - zaznaczył Rypson.
Dodał, że aż 80 proc. wolontariuszy w Muzeum Narodowym to są wolontariuszki. "Okazuje się, że kobiety nadal są solą tej ziemi również, jeżeli chodzi o przechowywanie i przekazywanie wartości kulturowych" - podkreślił.
Dyrektor NCK powiedział, że poprzez konferencję chcą przede wszystkim "pokazać dobre praktyki". "W Polsce czasami, kiedy robimy coś dobrego, to te osoby, które to robią nie chcą o tym mówić, bo są skromne, a media nie zawsze chcą podkreślić to, co udaje się zrobić" - ocenił Wiśniewski.
Konarzewski, który jest dyrektorem Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, zauważył, że przez ostatnie 10 lat zwiększyła się profesjonalizacja, jeżeli chodzi o wolontariat i nie ma już tak dużych dysproporcji w tym zakresie, jakie były kiedyś pomiędzy małymi i dużymi instytucjami. "Drugi element, który zauważyłem to współpraca sektorowa i ponadsektorowa. Staramy się już nie rywalizować między sobą, a przejść na wyższy poziom współpracy" - wskazał.
Kolejny element, na który zwrócił uwagę to "ciągłe rozwijanie się obszaru wolontariatu, pojawianie się nowych wątków". "To też pokazuje, jak wolontariat jest wielopłaszczyznowy, jaką jest materią, którą można cały czas rozwijać i wymyślać nowe elementy" - zauważył Konarzewski.
Organizatorami konferencji są Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy; współorganizatorem Muzeum Narodowe w Warszawie. Partnerzy merytoryczni to Narodowy Instytut Dziedzictwa i Centrum Myśli Jan Pawła II w Warszawie.
Tegoroczna konferencja została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/