Ludzie są tak zestresowani, przygnębieni różnymi informacjami, które dobiegają ze świata, a także w życiu codziennym, że przekaz o św. Faustynie staje się bardzo ważny – mówi PAP Piotr Weychert, reżyser filmu dokumentalnego „Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia”, którego premiera odbyła się w TVP Historia.
„Ten film ma pomagać przy zrozumieniu może prostego, ale jednak teologicznego przekazu o Bożym Miłosierdziu, który nie zawsze jest dla wszystkich jasny. To jest forma popularyzacji kwestii teologicznych, ale również popularyzacji tego, co pozostawiła po sobie św. Faustyna, która była posłańcem w zakresie tego przekazu” – mówi Piotr Weychert.
„Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia” to pełnometrażowy film dokumentalny. Obok materiałów archiwalnych znajdują się w nim inscenizowane sceny z udziałem aktorów, uzupełnione animacjami komputerowymi i efektami wizualnymi.
Jest to historia o siostrze Faustynie Kowalskiej, mistyczce i wizjonerce, która przekazała światu orędzie o Bożym Miłosierdziu. Ta opowieść zawiera wszystkie ważne wątki biograficzne, cytaty z „Dzienniczka”, a także wypowiedzi teologów, którzy komentują różne aspekty przekazu siostry Faustyny. Film jest zbudowany wokół idei oddziaływania św. Faustyny na współczesny świat. Jest również próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego ten przekaz tak trafnie odpowiada na niepokoje i potrzeby ludzi żyjących w dzisiejszych czasach.
Producentem jest Grupa Filmowa w koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury. Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec koło Turka. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej, a 30 kwietnia 1926 r., w czasie ceremonii obłóczyn, otrzymała imię Maria Faustyna.
Jak zapisała w „Dzienniczku”, 22 lutego 1931 r. w Płocku objawił jej się Jezus Chrystus, który polecił jej, by szerzyła kult Miłosierdzia Bożego oraz postarała się o namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Dzięki pomocy spowiednika św. Faustyny, ks. Michała Sopoćki, obraz powstał w Wilnie w 1934 r., namalował go Eugeniusz Kazimirowski.
Ostatnie osiem miesięcy życia s. Faustyna spędziła w szpitalu na Prądniku w Krakowie, chora na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Zmarła 5 października 1938 r. w klasztorze w Krakowie-Łagiewnikach. Miała 33 lata.
30 kwietnia 2000 r. Jan Paweł II zaliczył ją do grona świętych Kościoła. Jej relikwie znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
akr/ skp /