Kultura i sztuka po 1989 roku

26.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Palimpsest - dźwiękowa podróż po Wrocławiu

Spacer po Wrocławiu ilustrowany dźwiękami zmieniającymi się wraz z odwiedzanymi miejscami to idea projektu „Palimpsest”, który przygotował francuski kompozytor Pierre Jodlowski w ramach programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury.

Od czwartku odwiedzający Narodowe Forum Muzyki będą mogli wypożyczyć zestaw składający się z tabletu wyposażonego w system GPS oraz słuchawek i udać się w dźwiękowy spacer po ścisłym centrum Wrocławia.

„Tematem tego projektu jest dźwiękowa pamięć Wrocławia oraz artystyczny sposób prezentacji rzeczywistości miejskiej” - powiedział w czwartek dziennikarzom Jodlowski.

Dźwięki, które można usłyszeć w słuchawkach zmieniają się wraz z odwiedzanymi miejscami. Na tablecie zwiedzający mogą śledzić mapę spaceru. Jego trasa obejmuje ścisłe centrum Wrocławia – Rynek oraz obszary wokół Opery Wrocławskiej i Narodowego Forum Muzyki. W słuchawkach można usłyszeć dźwięki miasta związane z jego historią oraz współczesne odgłosy wrocławskich ulic. Są one przeplatane współczesnymi kompozycjami muzycznymi.

„Na przykład na placu przed Narodowym Forum Muzyki usłyszymy m.in. akordy Davida Gilmoura, który niedawno tu koncertował” - mówił Jodlowski.

Palimpsest przygotowany został na podstawie projektu „Chodź ze mną” autorstwa holenderskich artystów Jeroena Strijbosa oraz Roba van Rijswijka. Muzykę do projektu napisali Strijbos, van Rijswijk oraz Francois Donato.

Zestaw słuchawkowy można od czwartku nieodpłatnie pożyczyć w budynku Narodowego Forum Muzyki, skąd zaczyna się spacer. Projekt będzie realizowany do 28 października.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL