Kultura i sztuka po 1989 roku

23.11.2014 aktualizacja 19.07.2016

Paweł Łukaszewski laureatem nagrody im. Kurczewskiego

Kompozytor, dyrygent i chórmistrz Paweł Łukaszewski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego. To jedyna nagroda w Polsce, która honoruje twórców związanych z chóralistyką.

"Paweł Łukaszewski otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości chóralnej. To wybitny reprezentant młodego pokolenia kompozytorów chóralnych. Jego utwory były prezentowane na 100 festiwalach w kraju i za granicą, zostały zarejestrowane na 70 płytach” - poinformowała w niedzielę PAP Alina Kurczewska z kapituły konkursu.

Wręczenie nagrody nastąpi w przyszłym roku. Wcześniej otrzymali je m.in.: Henryk Mikołaj Górecki, Stefan Stuligrosz, Andrzej Koszewski, Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki. W ubiegłym roku nagrodzono dyrektora Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Krzysztofa Szydzisza.

Paweł Łukaszewski urodził się w 1968 roku w Częstochowie. Jest synem kompozytora Wojciecha Łukaszewskiego. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Jest kompozytorem, dyrygentem, chórmistrzem, organizatorem życia muzycznego. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Nagroda jest przeznaczona dla osób udzielających się w dziedzinach, w których był aktywny Jerzy Kurczewski, czyli dyrygentura i kompozycja, ze szczególnym uwzględnieniem chóru lub szeroko pojętej wokalistyki. Kurczewski założył w 1945 roku jeden z najsłynniejszych polskich chórów - Poznański Chór Chłopięcy "Polskie Słowiki".

Nagroda jest przyznawana od 1999 r. Jej patronami są: marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz kompozytor Krzysztof Penderecki. (PAP)rpo/ jzi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL