Krzysztof Penderecki otrzymał w czwartek Złoty Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski. „Chcemy wyróżnić ludzi wpisujących całe swoje życie, talenty i ponadprzeciętną aktywność w rozwój regionu” - podkreślił marszałek województwa Marek Sowa. Medale Honorowe są nadawane są przez sejmik województwa małopolskiego - po rekomendacji Komisji Medalu - osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju Małopolski.
Marszałek Marek Sowa mówił na uroczystości w Operze Krakowskiej, że Małopolska ma ogromny kapitał - ludzi: artystów, naukowców, przedsiębiorców i działaczy społecznych, instytucje i organizacje, które swoje wysiłki koncentrują na poprawie warunków życia Małopolan.
„Bez ich udziału i chęci działania nasze ambitne cele pozostawałyby martwymi zapisami. Dziś w symboliczny sposób chcemy podziękować tym, którzy każdego dnia korzystając ze swoich talentów i powołania, dbają o Małopolskę i chcą dla niej bardziej i więcej” – powiedział Sowa.
Przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Kazimierz Barczyk mówił, że laureaci medali są jak „piękne, szlachetne kamienie” w koronie Małopolski. „Jesteście naszą chlubą i dumą” – powiedział Barczyk.
Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent i pedagog - został nagrodzony za wspieranie artystycznych przedsięwzięć w regionie, wkład w rozwój polskiej i światowej muzyki symfonicznej, wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury i utworzenie w Lusławicach Europejskiego Centrum Muzyki.
„Cieszę się, że to wielkie wyróżnienie otrzymuję miesiąc po otwarciu Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, które - mam nadzieję - będzie promieniować i kształcić najzdolniejszą muzyczną młodzież” – powiedział Penderecki. Dodał, że jego marzeniem jest, by w Krakowie po latach starań powstała wreszcie sala koncertowa.
Srebrne medale otrzymali: nestor polskich chemików prof. Adam Bielański, prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll, Caritas w Małopolsce oraz Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarność”.
Brązowe medale odebrali: przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Siemacha ks. Andrzej Augustyński, prezes Fundacji dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie Stanisława Centkowska, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie Maria Kanior, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy i Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Nowym Sączu.
Galę kończącą tegoroczne obchody Święta Małopolski uświetnił występ Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.(PAP)
wos/ mok/ bk/