Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

"Photon" - wystawa Normana Leto w CSW

Wystawa, zbudowana wokół realizacji filmowej Normana Leto pt. "Photon" zostanie otwarta w czwartek wieczorem w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski. Prezentując tzw. "storyboard" filmu, Leto daje publiczności wgląd w proces twórczy.

Wystawa Leto to przedstawienie procesu twórczego. Jak podkreślają organizatorzy, jest "aktem przetłumaczenia fragmentów kinematograficznego przedsięwzięcia na język galeryjnej ekspozycji".

"Ta wystawa to kontynuacja długiej tradycji wspierania młodych artystów przez CSW. Norman Leto to bardzo młody artysta ale już bardzo dobrze znany. To bardzo specyficzna wystawa - próba przetłumaczenia filmu na język ekspozycji. Nowa praca Normana Leto to film, jednak tutaj zaprezentowany zostanie w formie rysunków. To ciekawy sposób +opowiadania+ filmu i najprawdopodobniej sam artysta będzie bardzo zaskoczony tą wystawą" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskim CSW, dyrektor placówki Fabio Cavallucci.

Wystawa Leto to przedstawienie procesu twórczego. Jak podkreślają organizatorzy, jest "aktem przetłumaczenia fragmentów kinematograficznego przedsięwzięcia na język galeryjnej ekspozycji".

Filmowi, wyświetlanemu na ekranach, towarzyszy zestaw rysunków, tzw. "storyboardu", przedstawiającego kolejne sceny produkcji. Szkicom towarzyszą komentarze artysty.

Ponadto, spośród zrealizowanych już partii filmu artysta wybrał kilka sekwencji - "Photon. Trailer", "Photon. Sekwencja +Dziecko z Downem+", "Photon. Sekwencja +Poza Ludzkość+", "Photon. Sekwencja +Powszechny kod wizualny+", "Photon. +Wstępne przedstawienie postaci z filmu+", "Photon. Sekwencja +Bryła życiorysu+" oraz "Sailor. Sekwencja +Bryły życiorysów+" - i zaprezentował je w formie zapętlonych wideo instalacji.

W sekwencji "Dziecko z Downem" artysta, jak tłumaczy, zajmuje się kwestią "narodzin wyłącznie w aspektach pozytywnych". "Zrobiłem ten fragment z myślą, jak niewiele trzeba, aby przy naszych narodzinach coś poszło nie tak".

W swoich pracach, jak np. "Powszechny kod wizualny" artysta odnosi się także m.in. do powstawania potrzeb estetycznych u człowieka.

"To specyficzna propozycja ponieważ jest to wystawa, zbudowana wokół projektu filmowego. Postanowiliśmy pokazać projekt filmowy, który jest w trakcie tworzenia. Norman pracuje nad nim od dwóch lat, zostanie ukończony najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Teraz pokazujemy coś, o czym myśleliśmy w kategoriach +trailera+, który rozgrywa się w przestrzeni galerii i oferuje możliwość wejście w środek długiego, skomplikowanego procesu budowania fabularnego dzieła o charakterze kinematograficznym" - dodał kurator wystawy Stach Szabłowski.

Norman Leto (ur. 1980) to artysta wizualny, filmowiec i pisarz. Działa na pograniczu sztuk wizualnych, kina, filozofii nauki i fabularnej fikcji. W jego praktyce artystycznej mieści się zarówno malarstwo, tworzenie obiektów, instalacji i galeryjnych projekcji wideo, jak i duże formy narracyjne jak film czy powieść. Największą pracą Leto jest projekt "Sailor", na który składa się powieść i film, który został zaprezentowany podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2010 r.

"Polecam czytanie komentarzy (...) w przypadku tej wystawy są one istotne. Myślę, że jej doświadczenie będzie znacznie głębsze, jeśli przeczyta się o tych +sprawach zakulisowych+ dotyczących każdej z tych sekwencji" - podkreślał Leto.

Wystawę "Photon" oglądać będzie można do 28 września. (PAP)

pj/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL