Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego – jednego z czołowych twórców Młodej Polski zostanie otwarta w Stalowej Woli w niedzielę. Artysta urodził się i spędził pierwsze lata życia w Rozwadowie – obecnie dzielnicy miasta.
Jak poinformowała PAP dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera, galeria znajdować się będzie w zabytkowym budynku dawnego sądu powiatowego, należącym obecnie do muzeum.
Podkreśliła, że prace Karpińskiego znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych, ale w kraju nie było dotąd samodzielnej galerii, która prezentowałaby jego dorobek.
„Galeria znajdować się będzie na poddaszu wyremontowanego budynku i jest podzielona na dwie części. Jedną stanowi galeria dzieł Karpińskiego, a drugą pracownia artystyczna. Wystawę tworzy łącznie 91 prac Alfonsa Karpińskiego, z czego 76 ze zbiorów stalowowolskiego muzeum, pozostałe z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i zbiorów prywatnych Krzysztofa Musiała” – powiedziała Mizera.
„Oprócz tradycyjnej ekspozycji pokażemy, dzięki nowym technologiom, wybrane prace malarza i wysłuchamy wspomnień artysty. Ponadto w przestrzeni galeryjnej zaaranżowano wnętrze pracowni artysty z oryginalną sztalugą i wszystkimi niezbędnymi narzędziami” – dodała.
Przestrzeń galerii podzielono na segmenty związane z konkretnymi etapami działalności artystycznej Karpińskiego - od pierwszych szkiców, przez dział krakowskiej Młodej Polski, melancholijny Paryż, portrety kobiet, salon i martwe natury, aż po mroczny etap czasu spędzonego na froncie wojennym.
Do dyspozycji zwiedzających będzie też multimedialna pracownia malarska z interaktywnymi sztalugami, podestem pod kompozycje malarskie i stanowiskami graficznymi. Jak wyjaśniła Mizera, dzięki temu możliwe będzie samodzielne i interaktywne rozwijanie wiedzy o kolorach i kompozycji.
„To rozwiązanie pozwoli m.in. poznać techniki i etapy powstawania obrazu, a przede wszystkim technikę i warsztat Karpińskiego” – powiedziała dyr. stalowowolskiego muzeum.
W pracowni wydzielona jest też specjalna przestrzeń przeznaczona na kino, gdzie będzie można oglądać krótkie filmy opowiadające o twórczości Karpińskiego.
Równocześnie z otwarciem galerii muzeum uruchomi również Szkołę Malarstwa i Rysunku „Karpiński”.
Według Mizery, ma ona kompleksowo i profesjonalnie uczyć sztuk plastycznych. „Zajęcia skierowaliśmy zarówno do młodych adeptów sztuki chcących przygotować się do egzaminu na uczelnie artystyczne, jak i hobbystów i pasjonatów, którzy w ten sposób będą rozwijali swoje zainteresowania” - wyjaśniła.
Koszt całkowity przedsięwzięcia, w tym remont zabytkowego budynku, wyniósł ponad 4 mln zł. Muzeum otrzymało na inwestycję dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 2,8 mln zł, pozostała część to wkład miasta. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ pat/