Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

26.01.2019 aktualizacja 27.01.2019

Pierwsza w Polsce galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli

Alfons Karpiński w swojej pracowni. 1926 r. Fot. NAC Alfons Karpiński w swojej pracowni. 1926 r. Fot. NAC

Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego – jednego z czołowych twórców Młodej Polski zostanie otwarta w Stalowej Woli w niedzielę. Artysta urodził się i spędził pierwsze lata życia w Rozwadowie – obecnie dzielnicy miasta.

Jak poinformowała PAP dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera, galeria znajdować się będzie w zabytkowym budynku dawnego sądu powiatowego, należącym obecnie do muzeum.

Podkreśliła, że prace Karpińskiego znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych, ale w kraju nie było dotąd samodzielnej galerii, która prezentowałaby jego dorobek.

„Galeria znajdować się będzie na poddaszu wyremontowanego budynku i jest podzielona na dwie części. Jedną stanowi galeria dzieł Karpińskiego, a drugą pracownia artystyczna. Wystawę tworzy łącznie 91 prac Alfonsa Karpińskiego, z czego 76 ze zbiorów stalowowolskiego muzeum, pozostałe z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i zbiorów prywatnych Krzysztofa Musiała” – powiedziała Mizera.

„Oprócz tradycyjnej ekspozycji pokażemy, dzięki nowym technologiom, wybrane prace malarza i wysłuchamy wspomnień artysty. Ponadto w przestrzeni galeryjnej zaaranżowano wnętrze pracowni artysty z oryginalną sztalugą i wszystkimi niezbędnymi narzędziami” – dodała.

Przestrzeń galerii podzielono na segmenty związane z konkretnymi etapami działalności artystycznej Karpińskiego - od pierwszych szkiców, przez dział krakowskiej Młodej Polski, melancholijny Paryż, portrety kobiet, salon i martwe natury, aż po mroczny etap czasu spędzonego na froncie wojennym.

Do dyspozycji zwiedzających będzie też multimedialna pracownia malarska z interaktywnymi sztalugami, podestem pod kompozycje malarskie i stanowiskami graficznymi. Jak wyjaśniła Mizera, dzięki temu możliwe będzie samodzielne i interaktywne rozwijanie wiedzy o kolorach i kompozycji.

„To rozwiązanie pozwoli m.in. poznać techniki i etapy powstawania obrazu, a przede wszystkim technikę i warsztat Karpińskiego” – powiedziała dyr. stalowowolskiego muzeum.

W pracowni wydzielona jest też specjalna przestrzeń przeznaczona na kino, gdzie będzie można oglądać krótkie filmy opowiadające o twórczości Karpińskiego.

Równocześnie z otwarciem galerii muzeum uruchomi również Szkołę Malarstwa i Rysunku „Karpiński”.

Według Mizery, ma ona kompleksowo i profesjonalnie uczyć sztuk plastycznych. „Zajęcia skierowaliśmy zarówno do młodych adeptów sztuki chcących przygotować się do egzaminu na uczelnie artystyczne, jak i hobbystów i pasjonatów, którzy w ten sposób będą rozwijali swoje zainteresowania” - wyjaśniła.

Koszt całkowity przedsięwzięcia, w tym remont zabytkowego budynku, wyniósł ponad 4 mln zł. Muzeum otrzymało na inwestycję dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 2,8 mln zł, pozostała część to wkład miasta. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL