Kultura i sztuka po 1989 roku

29.05.2019

„Pinokio” w reżyserii Pawła Szkotaka w Teatrze Miniatura

Plakat do spektaklu „Pinokio” w Teatrze Miniatura w  Gdańsku. Źródło: Teatr Miniatura Plakat do spektaklu „Pinokio” w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Źródło: Teatr Miniatura

Z okazji Dnia Dziecka Teatr Miniatura w Gdańsku wystawi w sobotę przestawienie "Pinokio" na podstawie znanej książki Carla Collodiego, opowiadającej o chłopcu z drewna. Spektakl reżyseruje Paweł Szkotak.

W środę odbyła się próba medialna przedstawienia i spotkanie z jego twórcami.

"Po Biblii i Koranie +Pinokio+ (powieść po raz pierwszy ukazała się w odcinkach w latach 1881-83 - PAP) to podobno najchętniej i najczęściej czytana książka na świecie. Nie wiem, czy jest to prawda, bo jest to trudno zweryfikować, ale na pewno Pinokio jest jednym z tych bohaterów, który się przedostał nie tylko do dziecięcej, ale i do masowej wyobraźni. I każdy o Pinokio słyszał przynajmniej tyle, że kłamie i wydłuża mu się nos. Ma więc fatalny PR, ale to nie jest cała prawda o tej postaci" - powiedział dziennikarzom Paweł Szkotak.

Reżyser wyjaśnił, że wracając po latach do książki włoskiego pisarza dostrzegł w niej opowieść o "dziecku, które dramatycznie szuka miłości, akceptacji mamy, taty, rówieśników i dorosłych". "I w trakcie tych swoich różnych przygód uczy się odróżniać dobro od zła" - dodał.

Szkotak liczy na to, że przedstawienie zobaczą chętnie nie tylko dzieci, ale także dorośli.

"Bo pokazuje też świat dorosłych w specyficznych barwach. I pokazuje też to, czego dziecko najbardziej potrzebuje. A potrzebuje prostej rzeczy, żeby się czuło doceniane i wartościowe. Sam jestem ojcem i wiem, że to nie jest takie łatwe w normalnym życiu, bo rodzicielstwo zawsze jest taką za +krótką kołdrą+. W naszym przedstawieniu, podobnie jak w powieści Collodiego, rodzice znikają i Pinokio wyrusza w podróż, żeby odnaleźć ojca, a matka staje się wróżką, która stawia różnego rodzaju zadania przed Pinokio i dopiero, kiedy je spełni, to przestanie być pajacykiem, a stanie się chłopcem. Mamy więc proces dojrzewania, uczenia się, empatii, gdzie bohater zaczyna zauważać innych dookoła siebie i dopuszczać ich do swojego świata" - zaznaczył reżyser.

Paweł Szkotak w 1988 r. założył jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich teatrów alternatywnych – Teatr Biuro Podróży. W latach 2003–2015 był dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 2015 roku jest prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli teatralnych i operowych. Jest laureatem licznych nagród teatralnych oraz wyróżnień m.in. Paszportu „Polityki” (2005), Srebrnego Medalu Gloria Artis (2008) i Złotego Krzyża Zasługi (2014).

Scenografię w spektaklu przygotował Damian Styrna, znany trójmiejskim widzom m.in. ze spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni („Lalka”, „Chłopi”, „Wiedźmin”) i Teatru Wybrzeże („Czyż nie dobija się koni?”). Artysta współtworzy też w spektaklu animacje i wideo.

Muzykę do przedstawienia przygotował Łukasz Matuszyk, kompozytor i akordeonista, który w Miniaturze stworzył różnorodne ścieżki dźwiękowe do spektakli „Kasieńka”, „Turban mistrza Mansura” i „Wieloryb”.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL