Kultura i sztuka po 1989 roku

27.06.2017

Plener literacki „Odkryj książkę na nowo” od piątku w Szczecinie

Plener literacki „Odkryj książkę na nowo”, podczas którego będzie można spotkać finalistki szóstej edycji Ogólnopolskiej Nagrody dla Autorki Gryfia, od piątku zagości w Szczecinie. Impreza promująca czytelnictwo towarzyszy ogłoszeniu tegorocznej laureatki nagrody.

Laureatka Gryfii zostanie ogłoszona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie. Na tegoroczną edycję konkursu wydawnictwa przysłały ponad 90 książek. Wybrana przez jury - pod przewodnictwem Joanny Laprus-Mikulskiej - najlepsza autorka otrzyma 30 tys. zł.

Dzień wcześniej na Jasnych Błoniach otwarty zostanie plener literacki „Odkryj książkę na nowo” z 50 stoiskami wydawniczymi. Na kiermaszu zaprezentują się zarówno wydawnictwa o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalnym.

Podczas imprezy będzie można spotkać wszystkie z pięciu finalistek szóstej edycji Gryfii. Wśród nominowanych książek znalazł się reportaż o Japonii „Ganbare! Warsztaty umierania” Katarzyny Boni oraz powieść rozgrywająca się na łódzkich Bałutach „Rutka” Joanny Fabickiej. Radka Franczak nominowana została za książkę "Serce", a Sylwia Kubryńska za powieść "Furia mać!". Listę zamyka Zośka Papużanka, wyróżniona za książkę "On" o miłości do sprawiającego problemy dziecka.

W czasie pleneru literackiego czytelnicy będą mogli spotkać się także z innymi pisarzami m.in. z podróżnikiem Jackiem Pałkiewiczem, autorami kryminałów Ryszardem Ćwirlejem i Leszkiem Hermanem czy dziennikarką Pauliną Młynarską.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych czytelnikach, dla których przygotowano warsztaty i spotkania z autorami książek dla dzieci. Plener zakończy w niedzielę spektakl teatralny poświecony twórczości ks. Jana Twardowskiego.

W 2012 r. Gryfię zdobyła książka "Włoskie szpilki", której autorką jest Magdalena Tulli, a w 2013 r. "Ocalenie Atlantydy" Zyty Oryszyn. Trzy lata temu nagrodę zdobył tom reportaży „Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer, a dwa lata temu także literatura faktu „Angole” autorstwa Ewy Winnickiej. W ubiegłym roku laureatką Gryfii została pisarka Anna Janko za książkę „Mała zagłada”. (PAP)

mzb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL