Maria Karpińska, Malina Sarnowska, Xawery Wolski i Danuta Stenka zostali laureatami XX Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej artystom tworzącym na Mazowszu. Nagrodą „Dzieło życia” za całokształt twórczości został uhonorowany pisarz, reportażysta, scenarzysta, reżyser i dramaturg Józef Hen.
W piątek, w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida w Teatrze Polskim w Warszawie zostały przyznane już po raz dwudziesty Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło lub kreacje powstałe w 2020 roku w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr. Wręczono także statuetkę za całokształt twórczości.
Laureatem tegorocznej Nagrody "Dzieło życia" został Józef Hen - jeden z najbardziej twórczych i wszechstronnych pisarzy polskich. W swoim dorobku artystycznym ma zarówno reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną oraz powieści dla dorosłych i młodzieży. Autor ponad 30 książek, 32 scenariuszy filmowych i teatralnych oraz czterech seriali telewizyjnych.
Przewodnicząca Kapituły Nagrody "Dzieło życia" Małgorzata Komorowska przekazała, że kapituła otrzymała w tym roku 21 zgłoszeń. "Przyznaję, że trochę nam mina zrzedła, bo właściwie wszyscy zasługiwali na nagrodę i nawet zastanawialiśmy się, czy nie apelować do Samorządu Województwa Mazowieckiego o to, żeby tych nagród było więcej. Niemniej, po dokładnym przyjrzeniu się tej liście, pan Józef Hen zdecydowanie wysunął się na czoło i został laureatem" - powiedziała Komorowska.
Zwróciła uwagę, że "mimo iż patronem Nagrody jest Cyprian Kamil Norwid, to w dziejach nagrody, od 2005 roku, tylko dwoje pisarzy otrzymało nagrodę +Dzieło życia+. To był Tadeusz Konwicki i Julia Hartwig". "W swoim pisarstwie czerpie ze spotykanych ludzi w życiu, z miejsc w jakich przebywał. Czerpie ze zdarzeń strasznych albo pięknych, które przeżywał, albo których był świadkiem. Chętnie patrzy w przeszłość. Są w jego dorobku biografie literackie. Jedną z najchętniej wznawianych i czytanych książek jest +Błazen – wielki mąż+, biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Józef Hen ma także wybitny dorobek filmowy" - wymieniała Komorowska.
W kategorii literatura statuetkę norwidowską odebrała Maria Karpińska za zbiór opowiadań "Żywopłoty". To debiutancka książka, w której laureatka kreuje – jak sama mówi - bohaterów, odczuwających podobne do jej lęków, rozczarowań, mających te same nadzieje i popełniających te same błędy. Odnajduje w nich samą siebie, własne niezrealizowane scenariusze i wybory, na które nie starczyło jej odwagi.
Nominowani w tej kategorii byli także Joanna Bator za książkę "Gorzko, gorzko" (wyd. Znak) i Piotr Bratkowski za powieść "Mieszkam w domu, w którym wszyscy umarli" (wyd. Wielka Litera).
W dziedzinie muzyki laureatką XX nagrody została animatorka życia muzycznego Malina Sarnowska, autorka miniserialu "Bazylek w Sinfonii Varsovii". Złożony z krótkich filmów edukacyjnych serial cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, wprowadzając ich w świat instrumentów muzycznych, przy wykorzystaniu multimedialnej formy przekazu.
W tej kategorii nominację otrzymali również Klaudiusz Baran za płytę CD "Ignacy Zalewski Accordion Works" (wyd. Chopin University Press) oraz Andrzej Bauer za interpretację "Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę" Witolda Lutosławskiego, wydanego na płycie CD "Cello concertos/Schumann, Czajkowski, Lutosławski" (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).
Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii sztuki plastyczne otrzymał rzeźbiarz Xawery Wolski za rewitalizację dworu w Dańkowie i stworzenie na jego terenie galerii sztuki współczesnej. To zarazem nowa kolekcja sztuki współczesnej na Mazowszu jak i przestrzeń do dialogu między bogactwem materialnym Mazowsza a środowiskiem twórców i odbiorców sztuki.
Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii byli Janusz Fogler za wystawę "Powrót do ogrodu" Ney Gallery & Prints w Warszawie oraz Piotr Welk za wystawę "Autoportret" w Galerii Sztuki na Prostej w Jabłonnie.
Statuetkę w kategorii teatr otrzymała aktorka teatralna i gwiazda dużego ekranu Danuta Stenka za rolę Charlotty w spektaklu "Sonata jesienna", wystawianym w Teatrze Narodowym w Warszawie. Kapituła doceniła niezwykły kunszt wykonania tej partytury aktorskiej, precyzyjnie wymyślonej i zrealizowanej.
Nominowani do nagrody byli także Wojciech Faruga za reżyserię spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Modest Ruciński za potrójną rolę – Cervantes/Alonso Kichana/Don Kichot w spektaklu "Człowiek z La Manchy" w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 25 tysięcy złotych, w przypadku laureata Nagrody "Dzieło życia" było to 30 tysięcy złotych. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.
Od 2002 roku Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida uhonorowanych zostało już blisko 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą "Dzieło życia" uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/