„Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce”- to tytuł spektaklu w rzymskim teatrze Vittoria, przygotowanego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. Podczas poniedziałkowej premiery w Wiecznym Mieście przedstawiono wiersze, fragmenty listów i inne teksty Noblistki.
Spektakl wyreżyserował Sergio Maifredi, a jego pomysłodawcami są włoscy poloniści i wykładowcy: Andrea Ceccherelli z uniwersytetu w Bolonii i Luigi Marinelli z uniwersytetu La Sapienza w stolicy Włoch.
Poezję i teksty Wisławy Szymborskiej przedstawiła znana włoska aktorka filmowa i teatralna Maddalena Crippa . Towarzyszył jej na scenie aktor Andrea Nicolini. Autorem i wykonawcą muzyki był Michele Sganga.
Spektakl przygotowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Fundacją Wisławy Szymborskiej z Krakowa i Instytutem Polskim w Rzymie.
Duży rzymski teatr był wypełniony do ostatniego miejsca. Publiczność żywiołowo oklaskiwała teksty listów poetki do Kornela Filipowicza, jej limeryki i słynne "lepieje", czyli zabawne powiedzonka.
Prezes fundacji Wisławy Szymborskiej- Michał Rusinek podkreślił przed spektaklem: "Dziś tutaj inaugurujemy obchody Roku Szymborskiej we Włoszech".
Mówił , że poetka nie lubiła podróżować, ale jeśli już podróżowała, to lubiła do Włoch. Zaznaczył, że poezja Noblistki rzadko trafiała do teatru.
Michał Rusinek przytoczył słowa poetki o tym, że od śmierci Ajschylosa nie chodzi do teatru.
4 kwietnia spektakl zostanie wystawiony w teatrze Litta Mediolanie, a następnie w Genui i Florencji.
To jedno z wielu wydarzeń we Włoszech, zorganizowanych w tym roku w związku z setną rocznicą urodzin Noblistki.
We wtorek w Instytucie Polskim w Wiecznym Mieście odbędzie się prezentacja włoskiej edycji zbioru "Czarna piosenka". To tytuł tomiku, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, a kilka poetka włączyła później do wydań książkowych. Autorką przekładu jest Linda Del Sarto, a książka ukazała się nakładem prestiżowego wydawnictwa Adelphi pod redakcją Andrei Ceccherellego.
15 czerwca w Genui otwarta zostanie wystawa „Wisława Szymborska. Radość pisania”, na której można będzie obejrzeć dokumenty, zdjęcia i nagrania, a także słynne kolaże poetki. Eskpozycja trafi też do Bolonii, Mediolanu i Rzymu.
We Włoszech podziw dla Szymborskiej wyrażali między innymi Umberto Eco i pisarz Roberto Saviano. Popularny piosenkarz, nauczyciel licealny i akademicki Roberto Vecchioni napisał o niej piosenkę.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/wr/