Pożegnanie śp. Janiny Traczykówny odbędzie się 3 lutego o godz. 11 w kościele Matki Bożej Anielskiej w Konstancinie-Jeziornej (ul. Środkowa 15), po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarzu w Skolimowie - poinformowano na Fb Związku Artystów Scen Polskich (ZASP).
"Z przykrością zawiadamiamy o śmierci wspaniałej aktorki - Janiny Traczykówny. Artystka stworzyła wiele wspaniałych ról, jednak widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z +Nocy i dni+ oraz ról w +Misiu+ Stanisława Barei czy w +Brunecie wieczorową porą+" - poinformował w mediach społecznościowych 23 stycznia ZASP. Artystka miała 91 lat.
We wpisie przypomniano, że artystka "była wieloletnią członkinią ZASP".
"Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z Nocy i dni. Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia… Z miłością. Twoi Jadzia i Jurek" - napisał 23 stycznia na Fb reżyser "Nocy i dni" Jerzy Antczak.
Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 r. we Włodawie nad Bugiem. W latach 1955-57 była aktorką Teatru Domu Wojska Polskiego w Warszawie, a wcześniej od 1953 do 1955 była aktorką Teatrów Dramatycznych w Szczecinie. W latach 1957-92 była związana etatowo ze stołecznym Teatrem Dramatycznym.
Portal filmpolski.pl, prowadzony przez łódzką szkołę filmową, informuje w biogramie artystki, że wydział aktorski PWST w Warszawie artystka ukończyła w 1953 r., a w listopadzie tego samego roku zadebiutowała rolą Stelli w "Fantazym" J. Słowackiego w reż. Marii Straszewskiej na deskach teatru w Szczecinie.
W 1960 r. otrzymała Nagrodę Aktorską ZASP-u im. Stefana Jaracza.
Wystąpiła m.in. w filmach: "Ludzie z pociągu", "Walet pikowy", "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą", "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", oraz w pierwszym serialu polskiej telewizji "Barbara i Jan" z 1965 r. (wspólnie z Janem Kobuszewskim).
W kategorii "drugoplanowa rola kobieca" za rolę w filmie "Dzień świra" Marka Koterskiego w 2003 r. była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł.
W 1970 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1978 r. - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymała Nagrodę Specjalną "Superświatowid" I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/