Kultura i sztuka 1945-1989

14.01.2013 aktualizacja 19.07.2016

Ponad 70 tomików wierszy zgłoszono do nagrody im. Szymborskiej

Ponad 70 tomików wierszy zostało do tej pory zgłoszonych do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Nagroda dla autora to 200 tys. zł. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia – decydować będzie data stempla pocztowego.

„Zdecydowana większość nadesłanych tomików to poezja polska. Cztery to tłumaczenia wierszy z języka angielskiego” – powiedziała PAP sekretarz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, Paulina Małochleb.

Patronka nagrody Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla, zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie. Nagrodę ustanowiła fundacja jej imienia, powołana na mocy testamentu poetki.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać m.in. wydawnictwa, przedstawiciele instytucji kultury, media o charakterze literackim i członkowie kapituły nagrody.„Niewątpliwie pewnym ograniczeniem jest konieczność przysłania książki już wydanej i posiadającej numer ISBN” - zauważyła w rozmowie z PAP Małochleb.

Do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej mogą być zgłoszone tomy poetyckie, które ukazały się w minionym roku po polsku, w tym także w przekładzie na język polski. Jeśli laureatem zostanie autor obcojęzyczny, nagrodę w wysokości 50 tys. złotych otrzyma również tłumacz.

W kapitule, która oceniać będzie zgłoszone tomiki, zasiądą: szwedzki tłumacz literatury polskiej i francuskiej Anders Bodegard, amerykańska slawistka i tłumaczka Clare Cavanagh, francuska badaczka literatury i kultury XIX i XX wieku Maria Delaperriere, polonista, krytyk i tłumacz z Włoch - Luigi Marinelli, hiszpański poeta Abel Murcia Soriano, prezes Polskiego PEN Clubu, krytyk literacki, eseista i poeta Adam Pomorski, niemiecka tłumaczka Renate Schmidgall oraz krytyk i historyk literatury Marian Stala. Sekretarzem nagrody jest Paulina Małochleb.

Według Małochleb, nazwiska pięciu poetów nominowanych do nagrody powinny być znane w czerwcu, a nie - jak wcześniej planowano - w maju. "Członkowie kapituły muszą mieć czas na lekturę wierszy" - wyjaśniła sekretarz nagrody. Gala, podczas której wręczona zostanie Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, ma się odbyć 16 listopada.

Patronka nagrody Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla, zmarła 1 lutego 2012 r. w Krakowie. Nagrodę ustanowiła fundacja jej imienia, powołana na mocy testamentu poetki.(PAP)

wos/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL