Kultura i sztuka po 1989 roku

24.02.2019

Portret córki Alfreda Wierusza-Kowalskiego trafił do suwalskiego muzeum

Portret córki Alfreda Wierusza-Kowalskiego namalowany około 1910 roku trafił do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie znajduje się największa kolekcja dzieł i pamiątek urodzonego w tym mieście artysty.

Muzeum od wielu lat gromadzi dzieła i pamiątki związane z artystą. Obecnie posiada największą taką kolekcję na świecie. W 2013 roku, po remoncie zabytkowego budynku muzeum została otwarta na nowo zaaranżowana wystawa Wierusza-Kowalskiego. Mieści się ona w trzech salach, gdzie można obejrzeć ponad 50 obrazów.

Od tego czasu muzeum, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto kupiło kilka obrazów artysty za łączna kwotę około 1,2 mln zł. Kilka obrazów trafiło też na ściany muzeum od prywatnych właścicieli w formie depozytów.

Kolejnym dziełem, które dotarło do Suwałk, jest portret jednej z córek malarza. Muzeum nie jest właścicielem obrazu. Dzieło zostało przekazane do Suwałk w długoterminowy depozyt przez mieszkańca Warszawy. Jak poinformowała PAP Eliza Ptaszyńska, kustosz muzeum, rodzice obecnego właściciela kupili obraz po wojnie od córki Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Według Elizy Ptaszyńskiej, portret przedstawia młodszą córę Michalinę, chociaż właściciel obrazu sądził, że to Janina. Muzeum posiada już obraz Michaliny, którą sportretował Czesław Wierusz-Kowalski, syn Alfreda. „Musimy ponad wszelką wątpliwość ustalić, która córka widnieje na portrecie. To obraz nieznany dotąd. Nie ma o nim nic w archiwach rodzinnych, czy w listach Alfreda. To takie objawienie” - powiedziała Ptaszyńska.

Obraz przedstawia kobietę siedzącą na ławce w parku w Mikorzynie, na terenie posiadłości należącej do Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Ptaszyńska nadała obrazowi tytuł „W parku”. Obraz został wystawiony do oglądania.

Kustosz suwalskiego muzeum poinformowała, że obraz nie miał oryginalnej ramy i wymaga konserwacji. „Obraz trzeba poddać konserwacji, zdjąć stare werniksy, naciągnąć płótno i dokonać drobnych retuszy. Obraz nigdy nie był konserwowany, ale dobrze się zachował” - dodała Ptaszyńska.

Suwalskie muzeum posiada największą kolekcję dzieł tego malarza na świecie. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wieruszów-Kowalskich. Część z nich można oglądać na wystawie poświęconej Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Wiele przedmiotów i pamiątek znajduje się w magazynach muzeum.

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku, w setną rocznicę jego śmierci, na jednym z wieżowców w Suwałkach powstał mural poświęcony artyście. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL