Zespół badaczy z Uniwersytetu Zielonogórskiego realizuje projekt dotyczący aktywności kulturalnej pn. "Inicjatywy i ludzie w kulturze lubuskiej - nowe przestrzenie". Jego zwieńczeniem ma być lubuska mapa przestrzeni aktywności kulturalnej mieszkańców regionu.
Projekt realizuje Zakład Animacji Kultury i Andragogiki, Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu zielonogórskiej uczelni.
Jak poinformowała PAP kierownik projektu dr Sylwia Słowińska, badaczy interesują inicjatywy kulturalne podejmowane poza ramami tradycyjnych instytucji kultury (domy kultury, biblioteki, muzea) i oświaty (szkoły). Najczęściej są to działania realizowane przez stowarzyszenia, fundacje, grupy nieformalne, osoby prywatne lub podmioty gospodarcze.
Badania koncentrują się na oddolnych i prywatnych inicjatywach, których rozkwit można obserwować w ostatnich latach. Słowińska wymieniła prywatne teatry, muzea, skanseny, grupy rekonstrukcyjne, bractwa rycerskie, organizacje pielęgnujące lokalne tradycje lub kulturę swoich korzeni, np. łemkowską czy ukraińską.
Badaczy interesują inicjatywy kulturalne podejmowane poza ramami tradycyjnych instytucji kultury (domy kultury, biblioteki, muzea) i oświaty (szkoły). Najczęściej są to działania realizowane przez stowarzyszenia, fundacje, grupy nieformalne, osoby prywatne lub podmioty gospodarcze.
Na pierwszym etapie zbierane są informacje na temat tego, kto (jakie podmioty, osoby) poza tradycyjnymi instytucjami podejmuje w gminach działalność kulturalną i czego ona dotyczy. Te informacje uzyskiwane są na podstawie analizy stron internetowych gmin, miast, powiatów, instytucji kultury, baz organizacji pozarządowych, dzięki ankiecie rozsyłanej drogą mailową do urzędów, instytucji kultury oraz bezpośrednim kontaktom z tymi instytucjami.
Kolejnym źródłem informacji są tzw. eksperci, czyli osoby, które z racji swoich zainteresowań, zawodu itd. orientują się w zakresie aktywności kulturalnej na swoim terenie. Tutaj można wymienić regionalistów i lokalnych dziennikarzy.
Aktualnie zespół pracujący nad kulturalną mapą regionu kończy pierwszy etap zbierania informacji, który pozwolił rozpoznać działające w Lubuskiem podmioty i podejmowane przez nie działania. Kolejnym krokiem jest porządkowanie informacji, wyłonienie tych, które uznać można za nowe, oryginalne, interesujące.
„20 spośród tych nowych inicjatyw zostanie poddanych pogłębionym badaniom. Badacze skontaktują się z inicjatorami tych działań, by przeprowadzić z nimi wywiady oraz dokonać obserwacji ich działań” - powiedziała kierownik projektu.
Na bazie uzyskiwanych informacji powstaje tzw. „Mapa inicjatyw kulturalnych w Lubskiem”. Mapa skonstruowana w wersji elektronicznej będzie dostępna on-line (podobnie jak Mapa Kultury.PL, www.mapakultury.pl).
„Chcemy, aby mapa była otwartym projektem i była dalej konstruowana po zamknięciu badań. Na mapę będą nieniesione wszystkie zidentyfikowane w badaniach podmioty, nowe inicjatywy będą wyróżnione i krótko scharakteryzowane” - wyjaśniła Słowińska.
Wyniki zostaną opisane w raporcie, do którego dołączone będą fotoeseje, stanowiące wizualną opowieść o badanych inicjatywach. Całość będzie opublikowana on-line - zgodnie z wymogiem ministerstwa kultury.
Projekt jest dofinansowywany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna i diagnoza kultury”. Jego realizacja zakończy się 31 grudnia 2012. Wkrótce zostanie uruchomiona strona internetowa projektu. (PAP)
mmd/ hes/