Słuchowisko oparte na opowieściach Polaków, Ukraińców i osób innych narodowości, których połączyło wspólne doświadczenie przy tworzeniu nowej społeczności po 24 lutego 2022 r., powstaje na Podkarpaciu. Ruszyła rekrutacja chętnych do ekipy reporterskiej. Premierę słuchowiska zaplanowano na jesień.
Przedsięwzięcie realizuje Fundacja Humanitarna Folkowisko, a koordynacją części związanej z przeszkoleniem ekipy reporterskiej i powstaniem słuchowiska kieruje asystentka kultury Fundacji Folkowisko Aleksandra Karmelita.
„Po 24 lutego 2022 roku dużo się zmieniło. Doświadczyliśmy dużo nowych sytuacji, obserwujemy dobro i zło. Co nas buduje, co nas niepokoi? Jak przebiega budowanie mostów między społecznością polską, a społecznością ukraińską? Co o sobie nawzajem powinniśmy usłyszeć, żeby dobrze żyć? Zapraszamy chętnych do wspólnego szukania odpowiedzi na te pytania” – zachęca do udziału w przedsięwzięciu asystentka kultury Fundacji.
Ruszyła rekrutacja osób zainteresowanych wstąpieniem do ekipy reporterskiej, której zadaniem będzie stworzenie słuchowiska na temat doświadczeń Ukraińców i Polaków po 24 lutego ub.r. Jak dodała Karmelita, do współpracy zaproszone są osoby, które chcą postawić pierwsze kroki w temacie realizacji słuchowisk i zbierania opowieści. Chodzi o zbieranie opowieści w Krośnie, w Sanoku oraz w miejscowościach pomiędzy nimi.
Chętni mogą się zgłaszać do 12 czerwca. Należy wysłać e-maila pod adres a.karmelita@gmail.com.
Po zakończeniu rekrutacji uczestnicy wezmą udział w spotkaniu integracyjnym i warsztatach wprowadzających w metody pracy z dźwiękiem i historią mówioną. Natomiast w czasie wakacji, czyli w lipcu i sierpniu, reporterzy ruszą w teren i będą gromadzić opowieści Polaków, Ukraińców i osób innych narodowości, z których później powstanie słuchowisko.
Premiera słuchowiska zaplanowana jest na początek roku szkolnego i akademickiego, w miejscowościach, w których będą zbierane opowieści, zaś po premierze - słuchowisko dostępne będzie w internecie.
Karmelita poinformowała, że działania realizuje Fundacja Humanitarna Folkowisko, dzięki wsparciu Alliance for Europe w ramach projektu Parentship Hub. Zapowiedziała też, że w ramach programu Asystenci Kultury odbędą się również inne inicjatywy na terenie województwa podkarpackiego, w tym na terenie Krosna. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/