80 lat istnienia świętuje Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku; przez ponad siedem dekad chórem kierował Stefan Stuligrosz.
W sobotę i w niedzielę Poznańskie Słowiki celebrować będą swój jubileusz koncertami w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Prowadzony przez Macieja Wieloch chór wykona "Mesjasza" Georga Friedricha Haendla. Towarzyszyć mu będą soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Annie Fredriksson, Martin Vanberg i Wojtek Gierlach oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.
Szef artystyczny chóru Maciej Wieloch powiedział PAP, że "Mesjasz" to jedno z ulubionych oratoriów zmarłego w 2012 r. prof. Stuligrosza. To między innymi zaważyło o wyborze tego dzieła na jubileuszowe występy.
"Minione 80 lat Poznańskich Słowików to piękna, przebogata historia; to były koncerty na całym świecie, w najpiękniejszych salach. Wszędzie byliśmy wspaniale przyjmowani. Nasza ostatnia dekada była szczególna, bo już bez profesora, który tworzył ten chór i kreował jego oblicze, jego profil artystyczny, jego brzmienie. Staramy się kontynuować jego dzieło, by nasz chór nie zniknął z muzycznej mapy Polski" – powiedział.
Jak dodał, chór śpiewał "Mesjasza" po raz pierwszy w 1964 roku. "To dzieło należy do Korony Himalajów muzyki klasycznej, jest to jeden z najwspanialszych utworów w historii. Chcemy się zmierzyć z tym dziełem, które wielokrotnie wykonywaliśmy z prof. Stuligroszem, ale którego nie śpiewaliśmy już od kilkunastu lat" - przyznał Wieloch.
W ciągu 80 lat istnienia Chór Stuligrosza tworzyło prawie 1500 śpiewaków. Poznańskie Słowiki występowały w niemal całej Europie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór śpiewał dla koronowanych głów, prezydentów i premierów, papieża Pawła VI oraz wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.
W ciągu 80 lat istnienia Chór Stuligrosza tworzyło prawie 1500 śpiewaków. Poznańskie Słowiki występowały w niemal całej Europie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór śpiewał dla koronowanych głów, prezydentów i premierów, papieża Pawła VI oraz wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II.
Obecnie w chórze śpiewa kilkudziesięciu chłopców i mężczyzn, zespół daje kilkadziesiąt koncertów rocznie na terenie Polski i poza jej granicami.
Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku; wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego prowadzonego dotychczas przez ks. Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. Od 1950 roku chór działa przy Filharmonii Poznańskiej.
Przez ponad 70 lat, aż do śmierci w czerwcu 2012 roku, szefem artystycznym Poznańskich Słowików był Stefan Stuligrosz – dyrygent, kompozytor, organista, wieloletni rektor i wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. Stuligrosz stworzył zespół o niepowtarzalnym i rozpoznawalnym obliczu artystycznym. Obecnie chór prowadzi Maciej Wieloch, wieloletni asystent profesora.
"Dziś to już na pewno jest inny chór niż za czasów prof. Stuligrosza. Starsi chórzyści, którzy przez lata śpiewali pod jego kierunkiem są na pewno przesiąknięci jego sposobem rozumienia i realizacji muzyki – bardzo emocjonalnym, pełnym ekspresji, romantycznym. Ale nawet jeśli dziś śpiewamy utwory wykonywane kiedyś ze Stuligroszem, to one brzmią już inaczej, inaczej są interpretowane przeze mnie i przez zespół" – powiedział PAP Wieloch.
Jak zaznaczył, chór kultywuje pamięć o założycielu chociażby sięgając po utwory przez niego skomponowane lub opracowane. "Stefan Stuligrosz był bez wątpienia najwybitniejszym polskim chórmistrzem w XX wieku" - podkreślił.
W repertuarze zespołu znajdują się dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, arcydzieła baroku: Johanna Sebastiana Bacha czy Georga Friedricha Haendla, utwory klasycyzmu Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena czy Karola Kurpińskiego, romantyzmu: Fryderyka Chopina, Franza Schuberta i Stanisława Moniuszki, kompozycje współczesne oraz opracowania przebojów muzyki rozrywkowej.
Chór współpracował z wybitnymi artystami, m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim czy Wiesławem Ochmanem. Poznańskie Słowiki nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Zespół współpracuje stale z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ krap/