Kultura i sztuka 1945-1989

14.05.2012 aktualizacja 19.07.2016

Prace Geta-Stankiewicza w Domku Miedziorytnika we Wrocławiu

Kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych prac twórcy grafik, plakatów i ilustracji Eugeniusza Geta-Stankiewicza można od poniedziałku oglądać w Domku Miedziorytnika we Wrocławiu. Wystawę zmarłego w zeszłym roku artysty otwarto w 70. rocznicę jego urodzin.

Jak powiedział podczas wernisażu kustosz Domku Miedziorytnika Marek Stanielewicz, na ekspozycji znalazły się pierwsze prace Geta-Stankiewicza, które nie są znane szerokiej publiczności. Wszystkie pochodzą z wczesnych lat 60. XX w.

Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem.

„To linoryty, które powstały przed maturą Geta (...) i tuż po niej. To oryginały, które zostały odbite przez brata artysty Janusza Stankiewicza” - powiedział kustosz. Dodał, że pokazywane linoryty dobrze obrazują poszukiwania przez Geta-Stankiewicza własnego języka wypowiedzi plastycznej.

Podczas wernisażu odsłonięto na Domku Miedziorytnika dwie tablice upamiętniające artystę – pierwszą w języku polskim, drugą zaś w angielskim.

Obecny na wernisażu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że Get-Stankiewicz będzie jedną z „artystycznych ikon” w programie kulturalnym Wrocławia podczas sprawowania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie przeniósł się do Wrocławia, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu.

Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci autoportretu.

Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, tu pozostała jego spuścizna.(PAP)

pdo/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL