Ze Sceny 20 warszawskiego Teatru Ateneum 19 grudnia transmitowana będzie online polska prapremiera „Ławy przysięgłych” Ivana Klimy w reżyserii Jakuba Krofty. W spektaklu występują, m.in.: Maria Ciunelis, Przemysław Bluszcz, Janusz Łagodziński, Magdalena Schejbal i Grzegorz Damięcki.
Jak poinformowała PAP specjalistka ds. PR teatru Marzena Dąbrowska, "kilkakrotnie przekładana polska prapremiera +Ławy przysięgłych+ odbędzie się online 19 grudnia i dostępna będzie na vod.teatrateneum.pl".
"Twórcy przedstawienia +Ława przysięgłych+ długo czekają na pokazanie efektów swoich prac widzom. Termin premiery był już przesuwany ze względu na skalę pandemii i rządowe obostrzenia" - przypomniała w przesłanej informacji.
Polską prapremierę sztuki Ivana Klimy przygotowują jego rodacy - czeski reżyser Jakub Krofta (dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek) i scenograf Jan Stepanek.
"Sprawa na pozór wydaje się prosta. Oto sądowa ława przysięgłych, złożona ze zwykłych ludzi - od sklepikarki po fryzjera - ma orzec, czy pewien obywatel zamordował swoją narzeczoną czy nie zamordował. Okoliczności wskazują, że raczej nie, i że zrobił to całkiem ktoś inny. Problem w tym, że sąd, dla którego pracuje ława przysięgłych, jest trochę dziwny. Zdaje się oczekiwać, że ława wyda werdykt niemający się nijak do rzeczywistości, i robi wszystko, żeby tak właśnie się stało. W związku z czym sprawa zaczyna się wikłać i plątać, zmierzając w stronę horroru i absurdu" - czytamy o spektaklu na stronie Teatru Ateneum.
Jak przypomniano, ta czarna komedia napisana została w latach 60. XX w. przez znanego czeskiego pisarza i dramaturga. "Była niecenzuralna, bo demaskowała niecne praktyki sądowe czasów komunizmu, miała kłopoty z przebiciem się na deski sceniczne" - wyjaśniono.
"Dla mnie ta sztuka była odkryciem. Mimo tego, że powstała kilkadziesiąt lat temu jest przygnębiająco aktualna. To jest bardzo, bardzo czarna komedia, bliżej jej nawet do horroru, do dramatu absurdalnego w stylu Havla, Becketta lub Ionesco" - powiedział o sztuce Klimy reżyser przedstawienia, cytowany w przesłanej informacji.
"Wydawać by się mogło, że jej głównym tematem jest proces sądowy, ale moim zdaniem jest to historia o szukaniu granicy wytrzymałości człowieka – ile jest w stanie znieść, na ile lęk i strach kieruje jego życiem" - podkreślił Krofta.
Autorem przekładu jest Janusz Anderman. Scenografię zaprojektował Jan Stepanek.
Występują: Maria Ciunelis (Przewodnicząca), Przemysław Bluszcz (Prokurator), Tomasz Kozłowicz (Obrońca), Janusz Łagodziński (Powrócony), Magdalena Schejbal (Bizneswomen), Grzegorz Damięcki (Lobbysta), Dorota Nowakowska (Sklepikarka), Bartłomiej Nowosielski (Fryzjer) i Tadeusz Borowski (Dowódca).
Prapremiera - 12 grudnia o godz. 19 na platformie VOD Teatru Ateneum.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/