Kultura i sztuka po 1989 roku

16.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Prawie 500 prac Jana Młodożeńca w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Artysta malarz Jan Młodożeniec. Fot. PAP/W. Kryński Artysta malarz Jan Młodożeniec. Fot. PAP/W. Kryński

Prawie 500 prac, w tym plakatów, szkiców i ilustracji Jana Młodożeńca znalazło się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wartość kolekcji artysty wyceniana jest na 100 tys. zł.

„Jest to bardzo duży zbiór, podzielony na różne cykle. Są to m.in. szkice do plakatów, do ilustracji i okładek książkowych, a także projekty plakatów” – poinformowała we wtorek PAP Marzena Prusińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jak dodała, wartości całej kolekcji prac artysty, zakupionej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, wyceniana jest na 100 tys. zł.

„Zbiory te pochodzą z prywatnej kolekcji rodzinny pana Jana Młodożeńca - jednego z największych i głównych twórców Polskiej Szkoły Plakatu, więc te prace, dokładnie 477, to bardzo znaczący zakup dla naszego muzeum” - podkreśliła Prusińska.

Dodała, że kolekcja jest również niezwykle cenna pod względem badawczym. „W dobie projektowania graficznego, które przecież wykorzystuje już zupełnie inną technikę, pozyskanie tych szkiców i projektów pozwala na zbadanie całego procesu artystycznego Młodożeńca. Wśród tych prac znajdują się właśnie przykłady jego ogromnej pracowitości i takiej prawdziwej twórczej pasji” – zaznaczyła Prusińska.

Ze względu na to, że Galeria Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu nie posiada swojego stałego miejsca ekspozycji, cześć z nowo pozyskanych zbiorów zostanie zaprezentowana w Muzeum dopiero jesienią.

Na zakup kolekcji Młodożeńca Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało dofinansowanie w wysokości 65 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Młodożeniec – plastyk, jeden z największych twórców plakatu, projektant graficzny, malarz urodził się 8 listopada 1929 roku w Warszawie. Był absolwentem grafiki i plakatu na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Warszawie (późniejszej Akademii Sztuk Pięknych). W trakcie swojej pracy artystycznej, Młodożeniec współpracował m.in. z warszawskimi teatrami, Polfilmem, Biurem Wydawniczym „Ruch”, a także wydawnictwami „Czytelnik”, „Iskry”, i czasopismami, w tym „Nową Kulturą” i „Współczesnością”.

Młodożeniec był autorem ponad 400 plakatów, ale także rysunków oraz ilustracji i okładek książkowych. Zmarł 12 grudnia 2000 roku. Obecnie jego prace znajdują się m.in. w muzeach w Amsterdamie, Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku.(PAP)

ajw/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL