Inne

11.12.2013 aktualizacja 19.07.2016

Premiera opery Wagnera „Lohengrin” w Szczecińskiej Operze na Zamku

Szczecińska Opera na Zamku wystawi operę Ryszarda Wagnera „Lohengrin”. Dzieło rzadko gości na polskich scenach operowych. Będzie to jego pierwsze wystawienie w historii Szczecina. Szczecińska scena wystawi operę wspólnie z niemieckim partnerem – Theater Vorpommern, który ma dwie sceny w Stralsundzie i Greifswaldzie. Niemieccy widzowie zobaczyli już jej inscenizację w 7 grudnia.

Jak przyznał we wtorek na konferencji prasowej reżyser najnowszej produkcji, a także dyrektor niemieckiego teatru Dirk Loeschner, dzieło Wagnera jest „obciążone historycznie”, a jego wystawienie we współpracy polsko-niemieckiej jest dowodem „dojrzałości” obu partnerów.

Jak przyznał na konferencji prasowej reżyser najnowszej produkcji, a także dyrektor niemieckiego teatru Dirk Loeschner, dzieło Wagnera jest „obciążone historycznie”, a jego wystawienie we współpracy polsko-niemieckiej jest dowodem „dojrzałości” obu partnerów.

Dodał, że centralną rolę w spektaklu odgrywa naród, a kwestia dyktatury, która pojawia się w libretcie, pokazana jest nie w kontekście konkretnego narodu, ale z „perspektywy europejskiej”.

Dlatego w scenografii pojawiają się kostiumy mundurów, które nie odnoszą się do konkretnego państwa, sam bohater tytułowy występuje w kostiumie azjatyckim - zaznaczył scenograf Christopher Melching.

Twórcy spektaklu zdecydowali, by pierwotnie osadzoną w średniowieczu historię przenieść w lata 30. XX wieku. Libretto opery opowiada historię, gdy w ciężkich czasach politycznej niepewności i uciśnienia czekano na wybawcę. Pojawia się Lohengrin, obiecując rozwiązać problemy. Żąda jednak bezwarunkowego zaufania.

Lohengrin uznawany jest za jedną z popularniejszych oper Wagnera. Słynny jest marsz weselny z tego dzieła, który jest wykonywany niemal na każdym ślubie w Ameryce Północnej.

Szczecińska premiera wpisuje się w Rok Wagnerowski, obchodzony w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora. Jak podkreślił dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, będzie ona wydarzeniem międzynarodowym. Na premierowe przedstawienie wybierają się do stolicy Pomorza Zachodniego krytycy nie tylko z Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Wiednia.

Wiedeńska opera zaplanowała premierę "Lohengrina" na kwiecień przyszłego roku. Wystawienie opery Wagnera we współpracy dwóch teatrów – polskiego i niemieckiego – to efekt podpisanego wcześniej porozumienia. „Myślimy już o planach na następny sezon – podkreśla Jekiel. Chcemy wspólnie wystawić dzieło, które będzie się odnosić zarówno do historii Polski, jak i Niemiec – wyjaśnił. (PAP)

epr/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL