Sztukę „Tresowane dusze” Gabrieli Zapolskiej z początku XX wieku wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Reżyserem spektaklu jest dyrektor gdańskiej sceny Adam Orzechowski, a jedną z głównych ról zagra Katarzyna Figura.
W czwartek na Scenie Malarnia gdańskiego teatru odbyła się próba medialna przedstawienia i spotkanie z jego twórcami.
Zdaniem reżysera Zapolska jest niedocenioną postacią w polskiej dramaturgii. „Język młodopolski w jej tekstach ma pewne ułomności, być może jest trochę archaiczny, nie zawsze jest dziś czytelny, ale umiejętność zobaczenia i zapisania przez nią świata i postaci jest niebywała” - ocenił.
„Gabriela Zapolska funkcjonuje w powszechnej świadomości jako autorka +Moralności pani Dulskiej+, +Żabusi+ czy +Panny Maliczewskiej+, ale też w 1902 r. +popełniła+ dramat +Tresowane dusze+, który wydał nam się szalenie aktualny, gdyż dotyka środowiska dziennikarskiego i jego styku z kręgami biznesowymi” – dodał Orzechowski.
Jak powiedział reżyser, autorka porusza w sztuce ciągle „niezmienny mechanizm funkcjonowania mediów i polityki”.
„Mamy tu aferę Rywina w czystej postaci. Zapis mówiący o tym, że możemy się z mediami dogadać na czas wyborów; politycy zabiegają o wpływy wśród dziennikarzy. To wszystko się tu pojawia, jest mówione wprost. Nie chcemy jednak tego problemu stawiać w sposób doraźny, bardziej zależy nam na metaforze świata” – mówił Orzechowski.
W spektaklu występują m.in. Robert Ninkiewicz (Sieklucki, redaktor), Katarzyna Figura (Rastawiecka, właścicielka dziennika), Magdalena Boć (Anna Smolkiewiczowa), Piotr Łukawski (Smolkiewicz, sekretarz biura interwencyjnego), Piotr Chys (Bonecki, redaktor) i Michał Kowalski (Steiermarkt, przedsiębiorca). Scenografię do przedstawienia przygotowała Magdalena Gajewska, a muzykę napisał Marcin Mirowski.
Adam Orzechowski ma 58 lat. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-2005 był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 r. kieruje gdańskim Teatrem Wybrzeże. Na tej scenie wyreżyserował m.in. "Farsę z Walworth" Endy Walsha, "Intymne lęki" Alana Ayckbourna, "Babę Chanel" Nikołaja Kolady, a także "Fazę Delta" i „Broniewskiego” Radosława Paczochy.
Gabriela Zapolska (1857-1921) to wybitna dramatopisarka, powieściopisarka i publicystka. Przedstawicielka polskiego naturalizmu, wykpiwała moralną obłudę mieszczaństwa. Największy wpływ wywarła na nią twórczość Emila Zoli. Publikowała dramaty, nowele, powieści obyczajowe, psychologiczne, melodramaty i teksty publicystyczne. (PAP)
rop/ abr/