Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2019

Premierowy pokaz spektaklu „Nazywam się Wojna” – w piątek w Teatrze Lalka

Spektakl „Nazywam się Wojna” powstał na podstawie tekstów i dramatów: Marzeny Sadochy - "Za chwilę spadnie bomba" i "Ptaki, które jem"; Magdaleny Fertacz - „Trash Story albo sztuka (nie)pamięci"; Michała Rusinka - "Zaklęcie na W" i Davide'a Caliego - "Wróg". Premiera w Teatrze Lalka - w piątek.

Narratorką przedstawienia jest malutka, szmaciana lalka starszej pani, która głosami dwójki absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku opowiada o kruchości życia. Na scenie pojawiają się też małe żołnierzyki, czołgi, pistolety i hełmy - wszystkie zrobione z nietrwałego plastiku.

Muzycznym lejtmotywem są obrazy, w których protagoniści spektaklu z przyklejonym uśmiechem na twarzy maszerują w rytm żołnierskiej pieśni "Wojenko, Wojenko".

"Magazyn wojennych rekonstrukcji - wspomnień tych, którzy ocaleli i chcą o wojnie mówić - zbiór dziecięcych historii. To pozornie zwykle historie i równie zwykłe dzieciaki, które wciąż się bawią, często się śmieją, marzą. Tylko pozornie - to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Dzieci, którym nozdrza wypełnia zapach prochu strzelniczego, a w uszach dźwięczą odgłosy wysadzanych w powietrze domów" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

"+Nazywam się Wojna+ to kolaż ich historii. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę, Niemkę, której tato zginął podczas I wojny światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 r. Łączy ich ciągły lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych?" - napisano na stronie teatru.

Spektakl "Nazywam się Wojna" został przygotowany na podstawie tekstów i dramatów: Marzeny Sadochy - "Za chwilę spadnie bomba" i "Ptaki, które jem"; Magdaleny Fertacz - "Trash Story albo sztuka (nie)pamięci"; Michała Rusinka - "Zaklęcie na W" i Davide'a Caliego - "Wróg".

Aranżację muzyczną przygotował Dariusz Chociej, lalki wykonała Anna Domalewska. Występują Anna Domalewska i Rafał Derkacz.

Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych. Warszawską premierę spektaklu "Nazywam się Wojna" obejrzeć będzie można w Teatrze Lalka dwukrotnie - 17 i 19 maja o godz. 19.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL