Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

23.03.2019

Prezydenci Polski i Węgier odsłonili popiersie kompozytora Béli Bartóka w Kielcach

Prezydent Andrzej Duda (P) oraz prezydent Węgier Janos Ader (C-tyłem) podczas odsłonięcia popiersia węgierskiego kompozytora Beli Bartoka w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach. Fot. PAP/P. Polak Prezydent Andrzej Duda (P) oraz prezydent Węgier Janos Ader (C-tyłem) podczas odsłonięcia popiersia węgierskiego kompozytora Beli Bartoka w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach. Fot. PAP/P. Polak

Popiersie węgierskiego kompozytora i pianisty Béli Bartóka odsłonili w sobotę w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach prezydenci Polski i Węgier, którzy uczestniczą w obchodach Dnia Przyjaźni obydwu państw.

Popiersie węgierskiego kompozytora odsłonięto w Alei Sław, gdzie znajduje się kilkadziesiąt rzeźb, upamiętniających ludzi kultury XX wieku, m.in.: Marca Chagalla, Pabla Picassa, Witkacego, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Edith Piaf, Krzysztofa Kieślowskiego.

Béla Bartók to jednym z największych węgierskich kompozytorów XX wieku oraz badaczy muzyki ludowej. Do zdobycia przez niego popularności przyczyniły się przede wszystkim rytmy i motywy melodyczne zaczerpnięte z tradycyjnej muzyki węgierskiej i bałkańskiej. Oprócz twórczości fortepianowej, kameralnej i symfonicznej Bartók zasłynął także jako twórca pieśni na głos solowy, pieśni chóralnych, jak i kompozytor opery "Zamek Sinobrodego" (1918) i baletu "Cudowny mandaryn" (1926). Jego mniej znanym utworem skomponowanym dla baletu jest "Drewniany książę" (1917), który premierowo został wystawiony w piątkowym przedstawieniu w Kieleckim Teatrze Tańca, w którym udział wzięły pary prezydenckie Polski i Węgier.

Po odsłonięciu popiersia Bartóka pary prezydenckie zapaliły znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Andrzej Duda oraz Janos Ader uczestniczą w dwudniowych obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywają się w Kielcach. Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie udział par prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r. naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów.(PAP)

autor: Piotr Grabski

gr/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL