Kultura i sztuka po 1989 roku

08.11.2017

Prezydent Francji zwiedził nowy Luwr w Abu Zabi

Prezydent Francji Emmanuel Macron z żoną odwiedził w środę nowy Luwr na sztucznej wyspie w Abu Zabi, wybudowany przez słynnego francuskiego architekta Jeana Nouvela i częściowo wyposażony przez francuskie muzea.

Za użyczenie szyldu Luwru Emiraty zapłaciły Francji ponad miliard dolarów.

Macron z żoną Brigitte odwiedzili muzeum razem z wpływowym następcą tronu w Abu Zabi, synem prezydenta ZEA - szejkiem Muhammadem ibn Zajed an-Nahajanem oraz z władcą Dubaju szejkiem Muhammadem ibn Raszidem al-Maktumem, który jest zarazem wiceprezydentem i premierem ZEA.

Macronowi towarzyszył projektant "Luwru z tysiąca i jednej nocy", Nouvel.

Przedstawiciele Abu Zabi nie ujawnili, ile kosztowała budowa muzeum, przykrytego spłaszczoną ażurową, ośmiowarstwową kopułą ze stali. Wiadomo jednak, że za korzystanie przez 30 lat i pół roku z szyldu Luwru zapłacono Francji 525 mln dolarów, a za "wypożyczenie" francuskich specjalistów, którzy mają czuwać nad 300 wypożyczonymi eksponatami, kolejnych 750 mln.

W ramach tego porozumienia w paryskim Luwrze latem zeszłego roku zainaugurowano w Pawilonie Sully'ego działalność centrum imienia nieżyjącego już poprzedniego prezydenta i założyciela ZEA szejka Zajeda ibn Sultana an-Nahajana. Kilkupiętrowe Centrum poświęcone jest historii pałacu i zbiorom słynnego paryskiego muzeum.

Choć ambicją muzeum w Abu Zabi ma być pełnienie roli pomostu między Wschodem a Zachodem i ukazanie pokrótce historii światowej sztuki, niemal całkiem - z uwagi na restrykcyjne obyczaje Abu Zabi, o wiele surowsze od panujących w Dubaju - nieobecne są w nim akty, bez których trudno wyobrazić sobie historię sztuki europejskiej.(PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL