Odszedł wybitny artysta i muzykolog, człowiek wielkiego talentu i niespożytej energii - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych założyciela i wieloletniego dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej Stefana Sutkowskiego.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza odprawiona w Kościele Seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Następnie prochy artysty zostały złożone w rodzinnym grobie na Starych Powązkach.
"Z żalem żegnamy dzisiaj śp. Stefana Sutkowskiego. Odszedł wybitny artysta i muzykolog, człowiek wielkiego talentu i niespożytej energii. Znawca europejskiej tradycji muzycznej, autentycznie zafascynowany jej bogactwem, który potrafił doskonale dzielić się swoją wiedzą i którego entuzjazm udzielał się słuchaczom" - napisał prezydent w liście.
W jego ocenie - Sutkowski - jako twórca Musicae Antiquae Collegium Varsoviense wniósł wielkie zasługi dla odrodzenia i popularyzacji muzyki dawnej wykonywanej na oryginalnych instrumentach z epoki. Prezydent przypomniał, że artysta był założycielem i przez ponad pół wieku dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej, której "poświęcił swoje serce, siły i umiejętności".
"Dzięki jego pracy artystycznej i organizacyjnej melomani w Polsce i za granicą mogli podziwiać wspaniałe wielowiekowe dziedzictwo kultury muzycznej Europy – od liturgicznych misteriów średniowiecza, przez nowożytną operę barokową i klasyczną, po arcydzieła XIX stulecia – w pierwszorzędnych wykonaniach, wiernych duchowi czasu, a zarazem przemawiających do nas, współczesnych" - podkreślił prezydent.
"Dzięki jego pracy artystycznej i organizacyjnej melomani w Polsce i za granicą mogli podziwiać wspaniałe wielowiekowe dziedzictwo kultury muzycznej Europy – od liturgicznych misteriów średniowiecza, przez nowożytną operę barokową i klasyczną, po arcydzieła XIX stulecia – w pierwszorzędnych wykonaniach, wiernych duchowi czasu, a zarazem przemawiających do nas, współczesnych" - podkreślił Duda.
Prezydent dodał, że Sutkowski w 1991 roku zainicjował Festiwal Mozartowski – wyjątkową prezentację wszystkich dzieł scenicznych kompozytora, która na stałe weszła do kalendarza muzycznego Warszawy i Polski.
"Śp. Stefan Sutkowski dbał o to, by stale wzbogacać repertuar kierowanej przez siebie sceny, nie ustawał w poszukiwaniach wciąż nowych źródeł inspiracji. Obficie czerpał z dorobku epoki staropolskiej, sięgał po pantomimę i przedstawienia marionetkowe, po muzykę oratoryjną i cerkiewną. Łącząc i przeplatając rozmaite gatunki, style i kierunki, rozwijał przed publicznością niezmiernie szeroki i piękny wachlarz dokonań, zawsze jednak najwyższej próby artystycznej" - zaznaczył prezydent.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że artysta pozostanie w pamięci melomanów i widzów jako twórca "żyjący sprawami sztuki, dzięki któremu stawały się one bardzo bliskie także słuchaczom". "I za to wszystko chcemy mu dzisiaj wyrazić z serca płynącą wdzięczność" - podkreślił prezydent.
Złożył także wyrazy głębokiego współczucia - rodzinie, bliskim i przyjaciołom zmarłego.
Stefan Sutkowski zmarł 22 kwietnia w wieku 85 lat. Był założycielem i wieloletnim dyrektorem Warszawskiej Opery Kameralnej, pomysłodawcą i redaktorem serii wydawniczej Historia Muzyki Polskiej.
Sutkowski za swoją działalność uhonorowany został najwyższymi polskimi orderami państwowymi, m.in. w roku 2001 Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a także zagranicznymi: Krzyżem Honorowym I Klasy w dziedzinie Nauki i Sztuki Prezydenta Republiki Austrii (1991), Komandorią Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (1999), Krzyżem Oficerskim Zakonu Kawalerów Maltańskich.
W roku 2002 otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – swojej macierzystej uczelni. W 2007 r. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. (PAP)
ksi/ itm/