Kultura i sztuka po 1989 roku

17.07.2017

Program IAM Polska Music: muzyka klasyczna we współczesnych, światowych aranżacjach

Polskie kompozycje w repertuarach światowej sławy zespołów i obecność na cenionych festiwalach operowych - to efekt działań realizowanych w ramach programu Polska Music. O planach na kolejny rok jego organizatorzy opowiedzieli podczas poniedziałkowego briefingu.

Spektakl "Body-Opera" Wojciecha Blecharza, którego premiera odbyła się w niedzielę w stołecznym Teatrze Nowym, to jeden z projektów realizowanych w ramach programu Polska Music warszawskiego Instytutu Adama Mickiewicza.

"Chodzi o koncentrację nie na tancerzu, tylko na publiczności" - powiedział Blecharz podczas poniedziałkowego briefingu, który odbył się w siedzibie Teatru. W jego spektaklu widzowie mają do dyspozycji szereg elementów takich tak poduszki, maty, zatyczki do uszu i opaski na oczy, mających pomóc im odbierać bodźce dźwiękowe przy użyciu własnego ciała.

"Zadaniem tych oper nie jest komponowanie muzyki do istniejącego tekstu, chodzi o koncept, przetwarzany go na różnego rodzaju metafory; w przypadku "Body-Opery" jest to ciało widzów, przywracanie go odbiorcom" - powiedział reżyser.

Niepełną wersję spektaklu Blecharza pokazano podczas zeszłorocznej edycji Huddersfield Contemporary Music Festival (hcmf//), jednego z najważniejszych i najbardziej opiniotwórczych brytyjskich festiwali.

"Jest to dzieło interesujące i warte pokazania, o czym świadczy fakt, że moi koledzy - dyrektorzy europejskich festiwali, również zaprosili je do siebie" - powiedział dyrektor festiwalu Graham McKenzie.

Współpraca IAM z hcmf// w ramach Polska Music rozpoczęła się w 2015 r. Tegorocznym motywem przewodnim polskiego programu będzie spuścizna Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, którego 60. rocznica powstania przypada w 2017 r. W programie znajdą się m.in. projekty muzyczne i filmowe. Na tegorocznym hcmf//, który odbędzie się w dniach 17-26 listopada, zagrają m.in. Jacek Sienkiewicz, Gęba Vocal Ensemble i Chór Polskiego Radia.

Współpraca IAM z hcmf// w ramach Polska Music rozpoczęła się w 2015 r. Tegorocznym motywem przewodnim polskiego programu będzie spuścizna Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, którego 60. rocznica powstania przypada w 2017 r. W programie znajdą się m.in. projekty muzyczne i filmowe. Na tegorocznym hcmf//, który odbędzie się w dniach 17-26 listopada, zagrają m.in. Jacek Sienkiewicz, Gęba Vocal Ensemble i Chór Polskiego Radia.

"Uznałem, że w 40. rocznicę istnienia naszego festiwalu, pokazanie dorobku Polskiego Radia będzie wspaniałym sposobem na to, żeby spojrzeć wstecz, poczuć się osadzonym w teraźniejszości i wybiegać myślą w przyszłość" - powiedział Graham.

Jak dodał, mimo że często współpracuje z artystami najmłodszego pokolenia, muzyka instrumentalna powstała w poprzednich dziesięcioleciach szczególnie go fascynuje "ze względu na wykorzystanie technologii analogowych".

"Dzisiaj wystarczy przycisnąć klawisz na laptopie i cała frajda znika. Interesuje mnie oddziaływanie, jakie miało np. studio eksperymentalne Polskiego Radia także na to, w jaki sposób kształtowało się nasze postrzeganie wizualne, np. to jak odbieramy film" - podkreślił.

Polskie kompozycje trafiły także do repertuarów znanych zespołów takich jak London Philharmonic Orchestra i Chicago Symphony Orchestra. Polska Music współpracuje z licznymi instytucjami, m.in. BBC Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker, Bregenz Festival i Chandos Records. Do sukcesów programu zaliczyć można również pierwsze wystawienie polskiej opery na deskach Royal Opera House w Londynie - był to "Król Roger" Karola Szymanowskiego.

Wśród planowanych na 2018 r. wydarzeń znalazły się m.in. premiera "Life is a Dream" - baletu do muzyki Witolda Lutosławskiego, kolejne koncerty orkiestry Santa Cecilia z repertuarem polskim, współpraca z fińskim festiwalem "Time of Music", prezentacja prac powstałych w ramach warsztatów "Composer Collider" i kontynuacja współpracy z London Philharmonic Orchestra.

"Partnerów wybieramy w zależności od tego, jak bardzo nasza obecność na danym wydarzeniu czy praca będzie miała reperkusje w świecie, wpłynie na wyobrażenie tego, co warto zobaczyć czy usłyszeć" - podkreśliła Ewa Bogusz-Moore z IAM.

Instytut Adama Mickiewicz to narodowa instytucja kultury powstała w 2000 r., której głównym celem jest promocja i upowszechnianie współczesnej kultury polskiej na świecie. Do tej pory IAM zorganizował ok. 5,5 tys. wydarzeń w 70 krajach. (PAP)

nak/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL