Kultura i sztuka po 1989 roku

19.12.2017

Przed Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu stanie rzeźba Eurydyki

Rzeźba Eurydyki, która w przyszłym roku stanie na placu przy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, będzie miała twarz jednej z wrocławianek. Kobieta, której wizerunek posłuży za wzór dla rzeźbiarza, została wybrana w konkursie.

Rzeźba stanie przed Narodowym Forum Muzyki (NFM) obok posągu Orfeusza, który znajduje się przy sąsiadującym z NFM Muzeum Teatru.

„Chcemy, aby Orfeusz, który już stoi na placu Wolności, odnalazł swoją Eurydykę w przestrzeni Wrocławia, która jest miejscem dla instytucji kultury” – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak.

Dodał, że głównym założeniem projektu było to, aby rysów twarzy dla żony Orfeusza użyczyła wrocławianka. „Nie mogliśmy znaleźć pierwowzoru, który mógłby stanowić podstawę dla posągu Eurydyki, więc postanowiliśmy znaleźć ją we Wrocławiu” - mówił.

Wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl podkreślił że projekt miał na celu współpracę mieszkańców miasta i instytucji kultury. „To pokazanie czegoś, co jest siłą Wrocławia, czyli jego mieszkańców, gdyż to właśnie wrocławianie tworzą atmosferę tego miasta” – dodał.

Pierwszy etap konkursu „Wrocławska Eurydyka”, podczas którego wrocławianki uczestniczyły w krótkich sesjach zdjęciowych, odbył się 14 października. Wybranych zostało sześć finalistek, które następnie wzięły udział w autorskich sesjach portretowych. Do konkursu zgłosiło się kilkaset kobiet.

Wystawę zdjęć finalistek będzie można oglądać do 19 stycznia w budynku Narodowego Forum Muzyki. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL