W jesiennym kalendarzu muzycznym znalazły się premiery wielu wyczekiwanych płyt, koncerty, wystawy i kontynuacja książki o polskim hip-hopie. Nowe krążki wydadzą m.in. Muniek Staszczyk i Iggy Pop, a do Polski przyjedzie Sting. Coś dla siebie znajdą też fani klasyki i jazzu.
Jesień to wzmożony okres płytowych premier. Wśród nadchodzących znalazło się wiele albumów polskich artystów reprezentujących różne gatunki.
W październiku ma ukazać się solowy album lidera T.Love Muńka Staszczyka, "Syn miasta". Pierwszy singiel z albumu – "Pola" napisany przez Dawida Podsiadło – znalazł się na szczytach kilku list przebojów, m.in. radiowej Trójki, a teledysk z udziałem Agaty Buzek, ma niemal 7 milionów wyświetleń na YouTube. W rozmowie z radiową Czwórką Staszczyk przyznał, że solowa płyta i granie z nowymi muzykami to dla niego "taki muzyczny oddech". "Robię dziś coś zupełnie innego niż w T.Love" - dodał. Wciąż nie wiadomo, kiedy będzie można usłyszeć Muńka na żywo. Podczas pobytu w Londynie w lipcu artysta miał wylew i trafił do szpitala.
Dziennikarz muzyczny Marcin Cichoński powiedział w rozmowie z PAP, że czeka "na płytę Pezeta, który ma wszelkie predyspozycje, by nagrać album ponadgatunkowy, czyli taki, który zainteresuje nie tylko miłośników danej stylistyki". "Muzyka współczesna", która ukaże się pod koniec września, będzie pierwszym albumem jednego z najpopularniejszych polskich raperów od 7 lat. Poprzedni krążek, "Radio Pezet. Produkcja Sidney Polak", otrzymał w Polsce status Złotej Płyty.
Nowe płyty na jesień zapowiadają też projekty, które odniosły sukces poprzednimi krążkami: Jazz Band Młynarski Masecki; Bisz/Radex rapera Jarosława Jaruszewskiego oraz muzyka nieistniejącego już zespołu Pustki Radka Łukasiewicza; Król, za którym kryje się Błażej Król, przed laty członek duetu UL/KR.
Fani Michała Bajora, Marka Napiórkowskiego, Trupa Trupa i Mikromusic też mogą spodziewać się jesienią ich nowych krążków.
Na płycie ukaże się również muzyka z filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Film opowiadający o zmarłym w wieku zaledwie 29 lat niewidomym jazzmanie Mieczysławie Koszu będzie można zobaczyć w kinach w październiku. Na soundtracku usłyszymy znakomitego pianistę Leszka Możdżera. We wrześniu ukaże się również książka "Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu" Krzysztofa Karpińskiego.
Marcin Chichoński zwraca uwagę na inną ważną książkową premierę. "Druga część zbioru wywiadów +To nie jest hip-hop+ ma szansę być jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku muzycznym. Pojawiają się tu czołowi polscy raperzy, a część z nich, jak np. Taco Heminghway czy Kękę, rozmów z dziennikarzami raczej unikają". "To nie jest hip-hop. Rozmowy II" Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego ukaże się pod koniec września.
Wśród zagranicznych premier płytowych jesieni Cichoński wskazuje albumy Milesa Davisa i Johna Coltrane’a.
6 września ukaże się album "Rubberband", nazywany "zaginioną płytą Milesa Davisa". Jazzman nagrał ją w latach 80. XX wieku i do tej pory nie została wydana. Z kolei pod koniec września ma ukazać się "Blue World" Johna Coltrane’a. Znajdą się na nim niewydane dotąd nagrania legendarnego saksofonisty z 1965 r.
Również 6 września na półki trafi "Free" następca wydanego w 2016 "Post Pop Depression" Iggy’ego Popa. "To płyta, na której inni artyści mówią w moim imieniu, ale ja użyczam swojego głosu… Pod koniec tras promujących +Post Pop Depression+ doszedłem do wniosku, że muszę pozbyć się problemu chronicznej niepewności, który od dawna torpedował moje życie oraz karierę. Czułem się również wyzuty z energii. Miałem moment, w którym pragnąłem po prostu włożyć ciemne okulary, odwrócić się i odejść. Chciałem być wolny. Wiem, że to tylko iluzja, a wolność to jedynie poczucie. Dlatego album +Free+ po prostu mi się przydarzył, a ja na to pozwoliłem" – powiedział o płycie Iggy Pop, nazywany "ojcem chrzestnym punka".
Ukaże się również nowy solowy krążek współtwórcy zespołu Oasis, Liama Gallaghera (20 września) oraz wspólny album Mike’a Pattona z i francuskiego kompozytora Jean-Claude’a Vanniera (13 września).
Jesień to również czas premiery nowych płyt Pixies, Bat For Lashes, Korn, Emeli Sande, Taylor The Creator, Belle And Sebastian, Devendry Banhart, Red Box, Thurstona Moore’a, Angel Olsen i Metronomy.
W połowie listopada fani punkrocka, a przede wszystkim zespołu Joe Strummera The Clash, powinni odwiedzić Londyn. 15 listopada w Muzeum Londynu zostanie otwarta wystawa "The Clash: London Calling", na której będzie można zobaczyć ponad 100 eksponatów z archiwum zespołu.
Wśród ciekawych koncertów jesieni Cichoński wymienia występ Taco Hemingway'a i Dawida Podsiadło na PGE Narodowym. Artyści wystąpią tam 28 września. Nikt wcześniej, spośród polskich artystów, nie zagrał tam solowego koncertu. Na ten sprzedało się kilkadziesiąt tysięcy biletów. "Ciekawe jak dwóch polskich artystów dźwignie organizację eventu w takim miejscu? I jeden i drugi ma w ręku wszystkie karty, by zrobić niezapomniany show" – powiedział Cichoński.
"Oprócz tego na liście +muszę+ mam zapisany występ New Model Army, bo ich nowy krążek +From Here+ to coś więcej niż płyta ponad 60-letnich rockmanów narzekających na kondycje świata. To zbiór tekstów i melodii, które zostaną z nami na dłużej" - dodał.
Wielu polskich wykonawców jesienią odbędzie trasy koncertowe. Wśród nich są m.in. Nosowska, Kortez, Skalpel Big Band, Hania Rani, i Pablopavo, który zagra mini trasę koncertową po warszawskich klubach.
Podczas trasy "Wodecki Twist: Chwytaj Dzień" będzie można usłyszeć m.in. Brodkę, Kubę Badacha, Melę Koteluk, Gabę Kulka i Anię Rusowicz. Z kolei podczas trasy "Womens Voices" wystąpią: Kayah, Paulina Przybysz, Mela Koteluk, Julia Pietrucha, Edyta Bartosiewicz, Nosowska i Ania Rusowicz.
2 listopada w ramach trasy promującej ostatnią płytę "My Songs" w krakowskiej Tauron Arenie wystąpi Sting. Zaśpiewa swoje największe przeboje "Englishman in New York", "Fields of Gold", "Every Breath You Take" i "Roxanne".
Sporo fanów pojawi się też na pewno na jesiennych koncertach Lindsey Stirling, Archive, Dido, Deep Purple, The National, Parov Stelar, Davida Townshenda, Beirut, Brit Floyd, Marka Lanegana, Jamesa Morrisona, Chrisa Rea, Chrysta Bell, Flume, White Lies, Machine Gun Kelly, Wilco, Hooverphonic, Lamb, Ghost, Postmodern Jukebox, Volbeat, Skillet, Machine Head, The Rasmus i The Vamps.
Jesień to również czas ważnych festiwali. Białostocki Up To Date Festival (5-8.09); Skrzyżowanie Kultur w Warszawie (18-22.09); Avant Art. Festival z odsłoną wrocławską (23-29.09) i warszawską (1-6.10); krakowskie Sacrum Profanum (27.09-4.10) i Unsound (6-13.10); Rawa Blues Festival w Katowicach (11, 12.10) oraz Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi (24-27.10) – to niektóre z nich.
Fani muzyki klasycznej powinni wpisać w kalendarze Warszawską Jesień (20-28.09), Szalone Dni Muzyki (26-29.09) i II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie w Warszawie (15-23.11).
Miłośników jazzu powinny z kolei zainteresować festiwal Jazz Jamboree (24-27.10) i koncert Bobby’ego McFerrina (Warszawa, 22.11).
Wyjątkowo zapowiada się koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej Zbigniewa Preisnera. 5.10 w Tauron Arenie Kraków wystąpią Lisa Gerrard z zespołu Dead Can Dance, Teresa Salgueiro, Edyta Krzemień, Sinfonia Varsovia i Cracow Singers. Na scenie pojawią się także aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a gośćmi specjalnymi będą Jerzy Trela i Anja Rubik.
A to tylko część jesiennych wydarzeń muzycznych. (PAP)
Wojciech Przylipiak
wbp/ agz/