Kultura i sztuka po 1989 roku

08.02.2017

Przyznano nagrody Magazynu Literackiego „Książki”

Józef Wilkoń z nagrodą dla "Człowieka Roku 2016" Magazynu Literackiego "Książki". Fot. PAP/M. Obara Józef Wilkoń z nagrodą dla "Człowieka Roku 2016" Magazynu Literackiego "Książki". Fot. PAP/M. Obara

Wspomnienia Marka Nowakowskiego, praca o Churchillu Tadeusza Kisielewskiego, „Skucha” Hugo Badera, albumy Adama Bujaka o rocznicy chrztu Polski i o skarbach Muzeum Narodowego w Gdańsku zostały Książkami Roku Magazynu Literackiego „Książki”.

Wśród Książek Roku redakcja zdecydowała się nagrodzić książkę „Tak zapamiętałem” (Zysk i S-ka), wspomnienia Marka Nowakowskiego, które ukazały się w rok po śmierci autora, a także pracę „Churchill. Najlepszy sojusznik Polski?” Tadeusza A. Kisielewskiego (Rebis).

Wśród Książek Roku miesięcznika „Książki” znalazła się też „Skucha” Jacka Hugo-Badera (wyd. Czarne) – reportaż o losach PRL-owskich opozycjonistów w III RP. Nagrodzono też dwa wydawnictwa albumowe: „Skarby Sztuki. Muzeum Narodowe w Gdańsku” (Arkady) to kolejna pozycja z serii prac przedstawiających zbiory najważniejszych polskich muzeów, a „Dziedzictwo Chrztu. 966-1966-2016” (Biały Kruk) to album Adama Bujaka i księdza Waldemara Chrostowskiego opowiadający o najważniejszych rocznicach obchodzonych w zeszłym roku w Polsce.

Tytułem Audiobooka Roku redakcja nagrodziła „Lśnienie” Stephana Kinga (Prószyński Media) – słuchowisko w narracji Krzysztofa Gosztyły z plejadą gwiazd polskiego kina.

Tytułem Wydawca Roku został uhonorowany Świat Książki. „W ten sposób kapituła nagrody chciała uhonorować trud, jaki zespół oficyny włożył w skuteczny powrót uznanej marki wydawniczej na należne jej miejsce na polskim rynku książki w ostatnich dwu latach” – napisano w uzasadnieniu nagrody. W 2012 roku firma Weldbild ogłosiła zamiar zakończenia działalności cenionego w Polsce wydawnictwa. Udało mu się jednak przetrwać i na nowo zbudować markę – jak podkreśla redakcja ML „Książki”.

Człowiekiem Roku został Józef Wilkoń, jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich grafików książkowych. Wśród „Książek Miesiąca” ML w zeszłym roku znalazły się „Pan Tadeusz” Adama Mickieiwcza i „Don Kichot” Cervantesa z ilustracjami Wilkonia.

Redakcja przyznaje też nagrody „Wydarzenie roku”. W 2016 otrzymały je dwie nowe sieci księgarni w Polsce – Bookszpan i BookBook.

Podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskiej Bibliotece Narodowej uhonorowano wszystkich autorów i wydawców Książek Miesiąca Magazynu Literackiego „Książki”, których co miesiąc wybieranych jest pięć. Z nich właśnie wybierane są Książki Roku. Nagrody zostały przyznane po raz piętnasty. (PAP)

aszw/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL