Nie podważamy legalności działań ministra kultury ws. zamiaru powołania bez konkursu na stanowisko nowego dyrektora CSW Piotra Bernatowicza, tylko ich „wymiar merytoryczny” – napisano w oświadczeniu Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Dotychczasowa dyrektor CSW Małgorzata Ludwisiak 31 grudnia kończy swoją pięcioletnią kadencję. Minister kultury Piotr Gliński - jak poinformowało MKiDN - nie przedłuży jej kadencji, a nowego szefa tej instytucji powoła w drodze pozakonkursowej - ma być nim Piotr Bernatowicz, dotychczasowy prezes Radia Poznań. MKiDN podkreśliło, że działania te są zgodne z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
W przesłanym PAP oświadczeniu członkowie Rady Programowej CSW napisali, że "nie podważają legalności tych działań, tylko ich wymiar merytoryczny".
"W żadnej wypowiedzi ministra nie pojawiło się wyjaśnienie dotyczące tego, dlaczego nie zamierza przedłużyć kadencji Małgorzaty Ludwisiak. Minister nie ma prawnego obowiązku tłumaczyć swojej decyzji, ale brak uzasadnienia w takich sytuacjach sugeruje pozamerytoryczne motywacje. Podobny wydźwięk ma powoływanie przez ministra dyrektora z trybie pozakonkursowym" - zwrócono uwagę w oświadczeniu.
Członkowie Rady napisali, że w ich przekonaniu - o czym poinformowali ministra kultury - "najbardziej korzystne dla rozwoju tej instytucji byłoby przedłużenie kadencji Ludwisiak". Wskazano, że przeprowadziła ona "zakrojoną na dużą skalę reorganizację tej instytucji, dzięki czemu zaczęła ona sprawniej działać". "Rozpoczęła też realizację wypracowanego z całym zespołem programu o bardzo wyraźnym, unikatowym w kraju profilu. Nieprzedłużenie jej kadencji budzi obawy, że osiągnięta z dużym trudem stabilizacja instytucji i jej pozycja jako wiarygodnego krajowego i międzynarodowego partnera zostanie zaprzepaszczona" - podkreślono.
Dodano, że "powołanie na stanowisko dyrektora Piotra Bernatowicza tych obaw nie rozwiewa". "Porównanie dotychczasowych osiągnięć wypada zdecydowanie na korzyść dyrektor Ludwisiak" - oceniono.
W oświadczeniu napisano, że "dotychczasowe osiągnięcia dyrektor Ludwisiak i Piotra Bernatowicza nie pozwalają postrzegać zmiany na stanowisku dyrekcji jako dającej nadzieję na korzystny rozwój instytucji". "Co więcej, częste zmiany na stanowisku dyrektora, z których każdy ma inną wizję instytucji, nie tylko naruszają stabilność jej funkcjonowania, ale i uniemożliwiają wypracowanie rozpoznawalnej marki. Wobec powyższych uwag zmiana na stanowisku dyrektora jawi się jako działanie na szkodę CSW Zamek Ujazdowski" - podkreślono.
Pod oświadczeniem podpisali się następujący członkowie Rady: Mirosław Bałka, Agata Jakubowska (przewodnicząca), Monika Janowska-Mleczko, Ryszard W. Kluszczyński, Karolina Ochab, Paweł Pawlikowski, Anda Rottenberg, Magdalena Sroka.
We wrześniu MKiDN informowało, że nie zostanie przedłużona kadencja obecnej szefowej CSW Małgorzaty Ludwisiak. Nowy dyrektor miał zostać powołany lub wybrany w drodze konkursu. 24 października resort kultury podał, że minister KiDN wysłał do związków i stowarzyszeń zawodowych informację o zamiarze powołania na dyrektora CSW Piotra Bernatowicza.
Według ustawy dyrektora instytucji kultury powołuje organizator - czyli w tym przypadku minister kultury - na czas określony, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych, działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.
Małgorzata Ludwisiak jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Była kuratorką wystaw, a w 2006 roku została dyrektorem Łódź Biennale 2006 (II edycja Międzynarodowego Biennale Sztuki). Była też dyrektorką Łódź Design, a od 2008 r. wicedyrektorem największej instytucji poświęconej sztuce nowoczesnej w Polsce – Muzeum Sztuki w Łodzi.
Piotr Bernatowicz to historyk sztuki, wieloletni pracownikiem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej karierze zawodowej był m.in. dyrektorem Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu, a także przez wiele lat redaktorem naczelnym magazynu o sztuce "Arteon". W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Jacka Maziarskiego za wybitne osiągnięcia publicystyczno-eseistyczne "wyróżniające się suwerennością myślenia i poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości", jest również laureatem Dorocznej Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne za rok 2018.
Był kuratorem wielu projektów wystawienniczych, w szczególności poświęconych twórczości współczesnych artystów, m.in. cyklu "Zmiana warty. Młoda sztuka w Starym Browarze" w Poznaniu, prezentacji sekcji polskiej sztuki wideo w ramach międzynarodowej wystawy Videocube w Banskiej Stiavnicy na Słowacji, wystawy "Strategie buntu" w Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu nominowanej do tytułu Wydarzenia Roku 2015, pokazu "Historiofilia. Sztuka i polska pamięć" oraz wielu innych przedsięwzięć artystycznych. Od roku jest prezesem Radia Poznań.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/