Minister kultury Piotr Gliński wysłał do związków i stowarzyszeń zawodowych informację o zamiarze powołania Piotra Bernatowicza na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej – informuje MKiDN.
Piotr Bernatowicz, będący od października 2018 roku prezesem Radia Poznań, ma zastąpić dotychczasową dyrektor CSW Małgorzatę Ludwisiak, która 31 grudnia kończy swoją pięcioletnią kadencję.
Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury można wyłonić w drodze konkursu. Minister kultury może też wyrazić zgodę na powołanie na stanowisko dyrektora bez przeprowadzania konkursu.
Według ustawy dyrektora instytucji kultury powołuje organizator - czyli w tym przypadku minister kultury - na czas określony, po zasięgnięciu opinii związków zawodowych, działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.
Piotr Bernatowicz jest historykiem sztuki, wieloletnim pracownikiem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej karierze zawodowej był m.in. dyrektorem Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu, a także przez wiele lat redaktorem naczelnym magazynu o sztuce "Arteon". W 2017 r. otrzymał Nagrodę im. Jacka Maziarskiego za wybitne osiągnięcia publicystyczno-eseistyczne "wyróżniające się suwerennością myślenia i poszerzające naszą wiedzę o rzeczywistości", jest również laureatem Dorocznej Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii sztuki wizualne za rok 2018.
Był kuratorem wielu projektów wystawienniczych, w szczególności poświęconych twórczości współczesnych artystów, m.in. cyklu "Zmiana warty. Młoda sztuka w Starym Browarze" w Poznaniu, prezentacji sekcji polskiej sztuki wideo w ramach międzynarodowej wystawy Videocube w Banskiej Stiavnicy na Słowacji, wystawy "Strategie buntu" w Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu nominowanej do tytułu Wydarzenia Roku 2015, pokazu "Historiofilia. Sztuka i polska pamięć" oraz wielu innych przedsięwzięć artystycznych.
autor: Olga Łozińska, Katarzyna Krzykowska
oloz/ ksi/ agz/