Około 13 proc. mieszkańców Radomia korzysta z Miejskiej Biblioteki Publicznej. W ocenie dyrekcji placówki, w propagowaniu czytelnictwa pomagają imprezy promujące czytanie, np. Radomska Wiosna Literacka, i zakup nowości wydawniczych do biblioteki głównej i jej filii.
Rozpoczynająca się w poniedziałek Radomska Wiosna Literacka jest jedną z najważniejszych imprez w mieście, która popularyzuje literaturę. Na pięciodniowe wydarzenie składa się zwykle cykl spotkań z pisarzami i poetami. Organizator – Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu – co roku zaprasza na nie uznanych twórców, laureatów prestiżowych nagród literackich oraz debiutujących, lokalnych pisarzy i poetów.
Zdaniem dyrektorki biblioteki Anny Skubisz-Szymanowskiej spotkania przyciągają zarówno dorosłych, jak i młodszych czytelników. Przyczyniają się - w jej ocenie - do propagowania czytelnictwa.
W tym roku z czytelnikami z Radomia spotkają się m.in. Jacek Dehnel – poeta, prozaik, uznany tłumacz literatury angielskiej, laureat Paszportu Polityki za rok 2006 za powieść, „Lala”; Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, laureatka Paszportu Polityki za rok 2008 za „Kieszonkowy atlas kobiet” oraz Włodzimierz Kowalewski – prozaik, krytyk literacki, autor m.in. powieści „Excentrycy”, na podstawie której, powstał scenariusz filmu w reżyserii Janusza Majewskiego. Wszyscy zaproszeni do Radomia twórcy byli w poprzednich latach nominowani do nagrody NIKE.
W ramach Radomskiej Wiosny Literackiej odbędą się także recitale poetyckie oraz otwarcie wystawy ekslibrisów, nagrodzonych w siedmiu edycjach Ogólnopolskiego Konkursu „Ekslibris”, organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu oprócz głównej wypożyczalni ma także kilkanaście filii w mieście. Na koniec 2015 r. zapisanych do nich było przeszło 27 tys. czytelników, co stanowi ok. 13 proc. Mieszkańców Radomia. Dodatkowo ze zbiorów w czytelniach i kącikach czytelniczych w filiach korzystało ponad 129 tys. osób. Liczby te od lat utrzymują się na podobnym poziomie „Czytelnictwo ani gwałtownie nie wzrasta, ani nie spada” – dodała Skubisz-Szymanowska. Jednak – jak zaznaczyła - im więcej nowości wydawniczych kupują biblioteki, tym więcej osób zapisuje się i korzysta z ich zasobów.
W 2015 r. radomska biblioteka kupiła przeszło 7,7 tys. nowych książek, tj. o ponad 2,7 tys. więcej niż rok wcześniej. Było to możliwe dzięki ministerialnej dotacji na uzupełnianie zbiorów bibliotecznych, w wysokości 100 tys. zł. Wskaźnik zakupów nowości wyniósł 3,7 wolumina na 100 mieszkańców.
Radomska Wiosna Literacka odbywa się po raz 39. Potrwa od poniedziałku do piątku. (PAP)
ilp/ pz/