Walki o granice II RP

01.09.2019

„Rapsodia Śląska” Jana A.P. Kaczmarka zabrzmiała na stadionie w stulecie Powstań Śląskich

Chorzów, 31.08.2019. Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek podczas koncertu „Rapsodia Śląska”, 31 bm. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Widowisko muzyczno-multimedialne powstało z okazji setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego z udziałem polskich gwiazd, muzyków Filharmonii Śląskiej i zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Muzyce towarzyszy przedstawienie francuskiego podniebnego teatru Transe Express oraz efektowne doznania wizualne, inspirowane powstaniami śląskimi. Fot. PAP/A. Grygiel Chorzów, 31.08.2019. Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek podczas koncertu „Rapsodia Śląska”, 31 bm. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Widowisko muzyczno-multimedialne powstało z okazji setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego z udziałem polskich gwiazd, muzyków Filharmonii Śląskiej i zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Muzyce towarzyszy przedstawienie francuskiego podniebnego teatru Transe Express oraz efektowne doznania wizualne, inspirowane powstaniami śląskimi. Fot. PAP/A. Grygiel

„Rapsodia Śląska” - utwór napisany przez laureata Oskara Jana A.P. Kaczmarka na stulecie powstań śląskich - zabrzmiała w sobotę po raz pierwszy na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wielotysięczna publiczność nagrodziła wykonawców burzliwymi brawami.

Kompozytor powiedział tuż po wykonaniu utworu, że muzyka przenosi nas do lepszego świata. "Nie możemy żyć w gniewie, nie możemy żyć w konflikcie. Musimy być siłą energii, którą dzisiaj u was udało się wyzwolić. Good night and good luck" - dodał, żegnając się z publicznością.

Jak mówił podczas piątkowej konferencji prasowej, organizacja takiego koncertu na Stadionie Śląskim to świadoma decyzja, bo duża skala w przypadku takich projektów jet potrzebna.

CZYTAJ TAKŻE

"Po co budowano w minionych wiekach wielkie świątynie? Bo Bóg kojarzy się z wielkością, a wielka przestrzeń sprzyja uniesieniu. Cieszę się z tej nowej fali śląskiej, z tego budowania nowoczesnego regionu, który nie jest już oparty tylko na jednym elemencie. Ta metropolia ma 4 mln ludzi, a Park Śląski jest większy niż Central Park w Nowym Jorku. To było dla mnie odkrycie" - powiedział Jan A.P.Kaczmarek.

W widowisku powstałym na zamówienie samorządu śląskiego z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, wystąpiło ok. 300 artystów, wśród nich – Monika Brodka, Iwona Sobotka, Marcin Wyrostek, Janusz Wawrowski, Miuosh, Grubson, Igo oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej poprowadziła Monika Wolińska.

Swoją premierę w drugiej części koncertu miał też najnowszy, również skomponowany na tę okazję utwór Miuosha pt. "Dom", który wykonał z artystami Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". "Zespół Pieśni i Tańca Śląsk jest czymś ważnym dla każdego Ślązaka - czy to 60-letniej osoby, czy 15-letniej. Fajnie, że po historii mojej współrpacy na scenie z różnymi ludźmi związanymi ze śląską muzyką przez ostatnie dekady trafiłem do źródła" - mówił w piątek Miuosh.

Koncert objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda. Wydarzenie będzie retransmitowane przez TVP w pierwszych tygodniach września. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL