Requiem Giuseppe Verdiego zostanie wykonane w niedzielę w Warszawie na zakończenie festiwalu "Chopin i jego Europa". Niedzielnym koncertem w Filharmonii Narodowej dyrygent Jacek Kaspszyk zainauguruje swoją działalność na stanowisku szefa artystycznego placówki.
Na koncercie oratoryjnym wystąpią soliści: sopran Carmen Giannattasio, mezzosopran Mariana Pentczewa, tenor Gustavo Porta i bas Rafał Siwek. Towarzyszyć im będzie Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej.
Publiczność usłyszy w niedzielę utwór łączący muzykę religijną ze stylem włoskiej opery.
Początkowo Verdi chciał uczcić mszą żałobną śmierć Gioachino Rossiniego. Namówił nawet grupę trzynastu włoskich kompozytorów do skomponowania wspólnego dzieła z finałowym "Libera me" Verdiego. Z planów jednak nic nie wyszło, ponieważ kompozytorów poróżniły spory ambicjonalne.
Verdi skomponował całe Requiem sam i dedykował je w 1873 r. zmarłemu przyjacielowi, czołowemu przedstawicielowi włoskiego romantyzmu Alessandro Manzoniemu. Utwór po raz pierwszy zaprezentowano w pierwszą rocznicę śmierci poety w 1874 r. w kościele św. Marka w Mediolanie.
Po prapremierze Verdi był krytykowany za zbyt luźne podejście do formalnych wymogów mszy żałobnej, jego utwór nazywano "operą przebraną w kościelne szaty". Muzykolodzy tłumaczą świecki wymiar utworu agnostycyzmem autora. Dziś dzieło Verdiego, obok Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta i "Niemieckiego requiem" Johannesa Brahmsa, jest najczęściej wykonywaną na świecie mszą żałobną.
W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Verdiego.
Kaspszyk 1 września obejmie kierownictwo filharmonii wspólnie z Wojciechem Nowakiem jako dyrektorem naczelnym. Zastąpią oni Antoniego Wita, który kierował filharmonią od 1992 r. Nowak był jego zastępcą.
Jacek Kaspszyk jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Zadebiutował w 1975 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej premierą "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Przez wiele lat był blisko związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W latach 2009-12 pełnił funkcję jej dyrektora muzycznego. Odbył z zespołem wiele tournee.
Występował też z kilkudziesięcioma światowej sławy zespołami, m.in. Philharmonia Orchestra, London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Royal Philharmonic i Tokyo Philharmonic. przygotował przedstawienia w renomowanych teatrach operowych: English National Opera, Opera North w Leeds, Deutsche Oper am Rhein w Duesseldorfie, Opera Comique w Paryżu.
Od 2006 r. jest dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu.
Tegoroczna 9. edycja festiwalu "Chopin i jego Europa" rozpoczęła się 15 sierpnia. Wystąpili na nim m.in. Martha Argerich, Maria Joao Pires, Jan Lisiecki, Piotr Anderszewski, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Ewa Podleś, Dina Yoffe, Nelson Goerner oraz zespoły: Orkiestra Wieku Oświecenia, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Royal String Quartet, Belcea Quartet.
Argerich, ulubienica festiwalu, której występy widownia zawsze nagradza długimi owacjami na stojąco, wystąpiła na koncercie pod batutą Kaspszyka, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną PR. Pianistka wykonała w tym roku I Koncert fortepianowy Beethovena. Kaspszyk współpracuje z Argerich m.in. w ramach festiwalu w Lugano; w 2010 r. ukazała się ich wspólna płyta z dziełami Chopina.
Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)
mce/ ls/