Inne

26.07.2013 aktualizacja 19.07.2016

Reżyser Stanisław Jędryka kończy 80 lat

Stanisław Jędryka, twórca seriali "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana", "Do przerwy 0:1", "Szaleństwo Majki Skowron", kończy w sobotę 80 lat. Z tej okazji w warszawskim kinie Iluzjon odbywa się przegląd twórczości reżysera.

Pokazy potrwają od piątkowego wieczoru do niedzieli. Jędryka, znany najbardziej jako autor filmów i seriali dla dzieci i młodzieży, realizował także obrazy skierowane do widzów dorosłych. Jego fabularny debiut, film "Dom bez okien" z 1962 r., z Wiesławem Gołasem, Danutą Szaflarską, Elżbietą Czyżewską, Tadeuszem Fijewskim i Hanką Bielicką w obsadzie, był prezentowany na festiwalu w Cannes - przypomniała organizująca jubileuszowy przegląd Filmoteka Narodowa, do której należy Iluzjon.

Tematem "Domu bez okien" jest życie cyrkowców. Miejsce akcji to mały, prowincjonalny cyrk, chylący się ku upadkowi. Przed bankructwem ratuje go niespodziewanie przybysz z zewnątrz - utalentowany mim i parodysta Robert (Gołas). Sceniczne sukcesy młodzieńca nie idą jednak w parze z jego popularnością wśród kolegów. Robert nie potrafi ułożyć sobie dobrych relacji z partnerami z zespołu. Zamiast tego bezpardonowo wyszydza ich na scenie.

"Dom bez okien" odznacza się "znakomitym aktorstwem; zwłaszcza Wiesław Gołas w roli mima stworzył kreację świadczącą o dużym i wszechstronnym talencie tego artysty" - podkreślono na portalu łódzkiej szkoły filmowej Filmpolski.pl.

Stanisław Jędryka (ur. 27 lipca 1933 r. w Sosnowcu) jest absolwentem Wydziału Reżyserii tej uczelni, gdzie studia ukończył w 1956 r. Trzy lata po fabularnym debiucie wyreżyserował "Wyspę złoczyńców" (1965) o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Główną rolę w filmie zagrał Jan Machulski.

W 1969 r., na podstawie scenariusza Adama Bahdaja, Jędryka nakręcił film fabularny dla młodej widowni "Paragon gola!" oraz opowiadający o przygodach Paragona serial "Do przerwy 0:1". Rok później, na podstawie powieści Bahdaja, powstał kolejny popularny serial, "Wakacje z duchami", w którym grał m.in. Henryk Gołębiewski.

Następne wspólne przedsięwzięcia duetu Jędryka-Bahdaj to: serial, a także opowiadający o tych samych bohaterach film fabularny pt. "Podróż za jeden uśmiech" (1971-1972) z Henrykiem Gołębiewskim i Filipem Łobodzińskim w rolach głównych, oraz serial "Stawiam na Tolka Banana" (1973). 1976 r. reżyser nakręcił serial "Szaleństwo Majki Skowron", adaptację powieści dla młodzieży Aleksandra Minkowskiego, o konflikcie pokoleniowym między rodzicami i dziećmi.

Do najbardziej znanych filmów fabularnych Jędryki należy ekranizacja powieści Janusza Domagalika, "Koniec wakacji" z 1974 r., z akcją osadzoną na Śląsku i nastoletnim chłopcem jako głównym bohaterem, który przechodzi przyspieszony proces emocjonalnego dojrzewania - przeżywając pierwszą miłość i pierwszy poważny dramat.

Jędryka realizował także spektakle telewizyjne (m.in. "Wszystko gra!", 1997; "Tajemnica zwyczajnego domu", 2000). W 2009 r. otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

W cyklu "Stanisław Jędryka w 80. rocznicę urodzin" w Iluzjonie obejrzeć można m.in. filmy: "Podróż za jeden uśmiech", "Paragon gola!", "Koniec wakacji", "Dom bez okien". Szczegółowe informacje o programie przeglądu dostępne są na stronie internetowej www.iluzjon.fn.org.pl/cykle. (PAP)

jp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL