W środę przypada rocznica śmierci Andrzeja Urbanowicza malarza, grafika, twórcy parateatralnego i perfomera. Z tej okazji w niedzielę w Katowicach odbędzie się akcja artystów inspirowana jego twórczością - URBANart. "Choć nie ma już z nami tego wybitnego artysty, to jednak jego sztuka oraz idee, którymi był zafascynowany, ciągle są obecne i inspirują kolejnych artystów" - wspomina Andrzeja Ubranowicza Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.
Akcja URBANart odbędzie się w niedzielę w centrum Katowic na ulicy Mariackiej. Otworzy je pokaz filmów dokumentalnych o artyście. Następnie - jak poinformował PAP Mirosław Rusecki z Centrum Kultury Katowice - grupa twórców, która była związana z pracownią Andrzeja Urbanowicza przy ulicy Piastowskiej, utworzy na płytach kartonowo-gipsowych obrazy inspirowane motywami z jego twórczości.
Urbanowicz był malarzem, eseistą, także znawcą i propagatorem buddyzmu oraz animatorem kultury niezależnej. Interesował się magią i okultyzmem. Znajdowało to odbicie w jego twórczości malarskiej, w której za pomocą symboli przekazywał odbiorcy zaszyfrowane komunikaty. Zajmował się także m.in. alchemią, astrologią i sztuką.
"Ikona polskiego undergroundu artystycznego" - pisali o Andrzeju Urbanowiczu, znawcy jego twórczości.
W swojej pracowni w Katowicach spotykał się z artystami, którzy podobnie jak on, słynęli z niezależnych postaw. Byli wśród nich m.in.: kompozytor Henryk Mikołaj Górecki; śląski malarz, grafik i pisarz Henryk Waniek; artysta plastyk i reżyser filmowy Antoni Halor; malarz Zygmunt Stuchlik oraz prof. Tadeusz Sławek - poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki.
Urbanowicz urodził się w 1938 w Wilnie. Mieszkał i pracował w Katowicach. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w jej katowickim wydziale grafiki.
W 1967 roku wraz z grupą artystów zawiązał Tajną Kronikę Grupy Pięciu Osób, zwaną później Ligą Spostrzeżeń Duchowych lub kręgiem Oneiron.
Zmarł 22 sierpnia 2011 r. w Szklarskiej Porębie. Miał 73 lata.
Prace artysty można oglądać w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Znajdują się również w zbiorach Muzeum Śląskiego i Muzeum Historii Katowic.(PAP)
ktp/ abe/