Ustanowienia nadchodzącego roku rokiem Witolda Lutosławskiego, Juliana Tuwima i Jana Czochralskiego chcą posłowie sejmowej komisji kultury. W środę przyjęli oni jednogłośnie trzy projekty uchwał w tej sprawie.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła w środę pięć projektów uchwał ws. upamiętnienia osób lub wydarzeń w następnym roku. Komisja nie mogła przyjąć wszystkich pięciu projektów uchwał, ponieważ regulamin Sejmu przewiduje, że komisja może proponować upamiętnienie najwyżej trzech osób lub wydarzeń. Pozostałe dwa projekty dotyczyły uczczenia twórcy nowoczesnego przemysłu Hipolita Cegielskiego oraz osób niepełnosprawnych.
W 2013 r. przypada 60. rocznica śmierci i 100. poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. W poselskim projekcie uchwały przyjętym w środę przez komisję przypomniano, że artysta był autorem wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii i operetek oraz współzałożycielem grupy artystycznej Skamander.
W 2013 r. przypada 100. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego. "Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad 60 lat, odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżywania współczesnego świata. Związany z wielką tradycją europejską, był w swojej twórczości obywatelem świata, a w działalności publicznej gorącym i szczerym patriotą" - napisano w projekcie uchwały upamiętniającej kompozytora. Inicjatywę uchwałodawczą podjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W nadchodzącym roku przypada także 60. rocznica śmierci i 100. poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. W poselskim projekcie uchwały przyjętym w środę przez komisję przypomniano, że artysta był autorem wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii i operetek oraz współzałożycielem grupy artystycznej Skamander i stałym współpracownikiem "Wiadomości Literackich". "Poezja Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX w. propozycji uprawiania sztuki słowa" - czytamy w projekcie uchwały.
Wynaleziona przez Jana Czochralskiego, którego 60. rocznica śmierci przypada na 2013 r., metoda otrzymywania monokryształów umożliwiła rozwój współczesnej elektroniki. Pomimo wielkich osiągnięć, jak podkreślili posłowie, o tym wybitnym polskim chemiku, metaloznawcy i wynalazcy pamiętają w Polsce jedynie specjaliści. O uczczenie Czochralskiego wnioskowały do posłów m.in. instytuty Polskiej Akademii Nauk.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, komisja może wnioskować o przyjęcie najwyżej trzech projektów ws. ustanowienia danego roku rokiem osoby albo wydarzenia. Posłowie, chcąc uczcić także Cegielskiego i osoby niepełnosprawne, przyjęli dwa projekty uchwał ich dotyczące z poprawkami, zmieniając formy obu projektów na okolicznościowe.
Inicjatorem projektu uchwały ws. uczczenia osób niepełnosprawnych był poseł Marek Plura (PO). Jak podkreślił na środowym posiedzeniu komisji, w 2013 r. zacznie obowiązywać ratyfikowana przez Polskę konwencja o prawach osób niepełnosprawnych. W dokumencie tym, przyjętym przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2006 r., określono wymagania w zakresie praw osób niepełnosprawnych i cele, do których należy dążyć, aby wyrównać ich szanse w społeczeństwie.
Poprawkę do projektu uchwały ws. uczczenia Cegielskiego wniosła przewodnicząca komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Zaznaczyła, że ogłoszenie przyszłego roku rokiem Lutosławskiego, Tuwima i Czochralskiego będzie się wiązać z przedsięwzięciami popularyzującymi ich osiągnięcia. Według przewodniczącej, dotychczas na ewentualne obchody roku Cegielskiego nie zaplanowano żadnych wydarzeń, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie uczczenie jego postaci jedynie w uchwale okolicznościowej.(PAP)
mce/ abe/