Kultura i sztuka po 1989 roku

19.06.2018

Rozpoczął się 9. Międzynarodowy Festiwal szkół lalkarskich

Spektakle przygotowane przez szkoły lalkarskie z różnych krajów, przedstawienia profesjonalnych teatrów lalkowych, a także wystawy i koncerty złożą się na rozpoczęty we wtorek 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku. Impreza potrwa do soboty.

Festiwal "LALKANIELALKA" to wielkie święto teatru lalek - mówią o festiwalu jego organizatorzy z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy oraz Białostockiego Teatru Lalek (BTL). Impreza odbywa się w Białymstoku co dwa lata. Jego ideą była i jest prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek. Festiwal towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku, które odbywają się w tym samym czasie.

Festiwal zainaugurowano we wtorek w BTL, tam też pokazano otwierający spektakl Słoweńskiego Teatru lalek "Gdzieś Indziej", który porusza temat wojny z perspektywy dziecka.

Na festiwal przyjechało 11 szkół lalkarskich i siedem teatrów profesjonalnych. Jak mówił podczas otwarcia dyrektor festiwalu, prorektor Akademii Teatralnej w Białymstoku prof. Wiesław Czołpiński, w festiwalu weźmie udział ponad 200 artystów z partnerskich szkół i profesjonalnych teatrów. To artyści m.in. z Czech, Łotwy, Węgier, Francji czy Izraela.

Zaplanowano w sumie ponad 50 przedstawień; na scenie w Akademii Teatralnej będą pokazywane spektakle studenckie, w nurcie profesjonalnym - w BTL. Po raz pierwszy też festiwal zawita do innych miast w regionie: do Łomży i Suwałk.

Podczas festiwalu prezentowane będą różne formy teatralne: od tradycyjnej lalkowej, po układy aktor i lalka czy aktor i przedmiot. Czołpiński mówił, że hasło festiwalu: "lalka-nie-lalka" daje duże możliwości, a lalką tak naprawdę może stać się wszystko. Pokazane zostaną zarówno spektakle dla dzieci jak i dorosłych, w tym spektakle autorskie na podstawie własnych scenariuszy.

Będzie można zobaczyć spektakle przygotowane m.in. przez studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku, natomiast w nurcie profesjonalnym -spektakle Białostockiego Teatru Lalek, ale też cenionych teatrów zagranicznych m.in. z Izraela - "Kiedy wszystko było zielone" The Key Theatre. Francusko-norweska grupa Plexus Polaire pokaże na zakończenie festiwalu przedstawienie "Popioły". Spektakl ten odbędzie się w ramach obchodzonego w tym jubileuszu 65-lecia Białostockiego Teatru Lalek.

Zaplanowano też wystawy m.in. studentów Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie oraz koncerty. Festiwal będzie promował mapping, czyli wielkoformatowa animacja pokazywana na siedzibie Akademii Teatralnej, która znajduje się w jednej z przedwojennych kamienic w centrum miasta.

9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku został sfinansowany z resortu kultury, budżetu Białegostoku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz środków własnych uczelni.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL