Kultura i sztuka po 1989 roku

23.05.2019

Rozpoczęły się 10. Warszawskie Targi Książki

Warszawa, 23.05.2019. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga oraz pisarka Olga Tokarczuk podczas otwarcia 10. Warszawskich Targów Książki w Warszawie.  PAP/R. Pietruszka Warszawa, 23.05.2019. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, ambasador Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga oraz pisarka Olga Tokarczuk podczas otwarcia 10. Warszawskich Targów Książki w Warszawie. PAP/R. Pietruszka

Olga Tokarczuk otworzyła 10. Warszawskie Targi Książki, które odbywają się od czwartku do niedzieli na Stadionie PGE Narodowym. Pisarka odebrała podczas ceremonii otwarcia Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za całokształt twórczości.

Pisarka, odbierając nagrodę przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przypomniała, że PTWK nagrodziło także przed laty jej debiut. "Byłam wtedy nikomu nieznaną, początkującą pisarką. Tamta nagroda dała mi przekonanie, że moje pisanie ma sens" - wspominała Tokarczuk. 

Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, organizatora targów, przypomniał, że w jubileuszowych, 10. Warszawskich Targach Książki bierze udział ponad 800 wystawców z 27 krajów, zaproszono ponad tysiąc pisarzy, a w programie zaplanowano ponad 1500 wydarzeń dla publiczności. "WTK to impreza, która ciągle się zmienia, rozwija. W tym roku nowością jest Festiwal Kryminalna Warszawa i towarzyszący mu konkurs. Nowym pomysłem jest też zorganizowanie strefy popularnonaukowej Naukowa Warszawa" - mówił Oryl. 

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, gratulując organizatorom jubileuszu powiedziała że "im więcej przeczytanych książek, tym więcej wolności w naszych sercach, duszach i społeczeństwie". Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, przedstawił się jako stały bywalec targów; zapowiedział, że na zakupy książkowe wybiera się w sobotę z wielkimi torbami i dziećmi, które w zeszłym roku zakupiły więcej książek niż on sam. "Warszawa inwestuje w rozwój czytelnictwa. Nowością jest portal Biblioteki Warszawy, gdzie będzie można wypożyczać książki z bibliotek całego miasta" - mówił Trzaskowski. 

Podczas otwarcia targów wręczono też honorowe odznaki Zasłużony dla Warszaw. Otrzymali je rysownik Bohdan Butenko i Jan Rodzeń, który od lat prowadzi warszawski Klub Księgarza. 

Najważniejszymi gośćmi wydarzenia - którzy będą bohaterami spotkań na targowej Kanapie Literackiej - będą noblistka Swietłana Aleksijewicz, rzadko spotykający się z czytelnikami Wiesław Myśliwski, reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, Sylwia Chutnik, Katarzyna Grochola, Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski. 

Targi, jak co roku, będą okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. Gośćmi targów będą m.in. Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Józef Hen, Hanna Krall, Maria Konwicka, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Marek Bieńczyk, Krzysztof Varga, Jacek Dukaj, prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Marcin Wicha, Małgorzata Kalicińska, Wojciech Tochman, Adam Wajrak ,a także prof. Leszek Balcerowicz, Henryka Krzywonos i Krzysztof Strycharski, Adam Michnik, Alosza Awdiejew i raper O.S.T.R. Adam Ostrowski.

Podobnie jak rok temu, na targach będą strefy tematyczne poświęcone popkulturze, górom, literaturze fantastycznej i kryminalnej. Nowym przedsięwzięciem będzie Festiwal Kryminalna Warszawa, na którym zagoszczą m.in. Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz i Mariusz Czubaj. Kolejna nowość to Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury pod przewodnictwem prof. Ewa Paczoskiej do ostatniego etapu konkursu nominowało książki: „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, „Dziewczynka z zapalniczką” Mariusza Czubaja, "Ślepy archeolog" Marty Guzowskiej, „Mock. Pojedynek” Marka Krajewskiego, "Skaza" Roberta Małeckiego oraz „Cokolwiek wybierzesz" Jakuba Szamałka.

Trzynasty już raz odbędą się w Warszawie Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, które po raz siódmy towarzyszyć będą Warszawskim Targom Książki. Ważnym wydarzeniem każdej edycji tych targów jest konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, który zostanie rozstrzygnięty 24 maja.

Gościem specjalnym będą wydawcy i pisarze z Rumunii. Z czytelnikami spotkają się m.in. Varujan Vosganian, który w 2016 r. za „Księgę szeptów” o rzezi Ormian otrzymał Nagrodę Literacką Angelus, Adrian Cioroianu, autor „Pięknej opowieści o historii Rumunów” i autor nominowanej do Angelusa powieści „Matei Brunul” Lucian Dan Teodorovici. (PAP)

aszw/  itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL