Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2019

Rozpoczyna się 10. literacki festiwal „Zebrane”

Spotkania z reporterami, poetami i powieściopisarzami m.in. z Adamem Zagajewskim, Filipem Springerem i Pawłem Sołtysem, złożą się na rozpoczynający się w środę wieczorem 10. Festiwal Literacki „Zebrane” w Białymstoku. Zaplanowano też dyskusje, koncerty i wymianę książek.

Impreza, której celem jest promowanie czytelnictwa i edukacji czytelniczej, organizowana jest przez stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów. Potrwa tydzień; wydarzenia będą odbywać się w klubie Zmiana Klimatu.

W ramach tegorocznego festiwalu zaplanowano ponad 10 wydarzeń - przede wszystkim spotkania z pisarzami różnych gatunków. Nowością jest cykl "Gość specjalny" prowadzonych przez pisarzy i literaturoznawców, którzy wcześniej sami byli gośćmi festiwalu. W środę wieczorem gościem specjalnym Jarosława Klejnockiego, dyrektora Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, będzie Adam Zagajewski. W kolejnych spotkaniach reporter Marcin Kącki porozmawia z dziennikarzem Michałem Rogasiem i pisarzem Ziemowitem Szczerkiem, a dziennikarka Justyna Sobolewska - z pisarzem i historykiem literatury Markiem Bieńczykiem.

Wśród innych zaproszonych gości jest Paweł Sołtys, znany przede wszystkim pod pseudonimem Pablopavo. Sołtys w tym roku wydał "Nieradość" - książkę, która stała się jedną z najgłośniejszych premier. 

Profesor Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki i tłumacz "zmierzy się" z Jakubem Kornhauserem, poetą, tłumaczem, eseistą. Pisarki Katarzyna Kobylarczyk i Marta Sapała oraz filozof Bartosz Kuźniarz będą dyskutować o tym "Co może literatura". Jak powiedział jeden z organizatorów dr Marek Kochanowski, będzie to dyskusja o tym czy i jak literatura wpływa na społeczeństwo.

Festiwal zakończy się w środę, 16 października, koncertem grupy Voo Voo. Wśród imprez towarzyszących odbędzie się też "Książkobranie", podczas którego będzie można wymienić się książkami. 

Festiwal został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miasta Białystok.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska 

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL