Koncert zespołu Kronos Quartet zainauguruje we wtorek 11. edycję Tansman Festival 2016. Impreza ma popularyzować muzykę wybitnego łodzianina, pianisty, kompozytora Aleksandra Tansmana. W 2016 r. przypada 20-lecie Tansman Festivalu i 30. rocznica śmierci jego patrona.
Zdaniem dyrektora artystycznego imprezy Andrzeja Wendlanda, Kronos Quartet cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko fanów muzyki poważnej, ale również popularnej. Zespół koncertował m.in. z Paulem McCartneyem, Allenem Ginsbergiem, Davidem Bowie, Tomem Waitsem, nagrywał z Nine Inch Nails.
Według Wendlanda, każdy koncert Kronosów to wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie, show, któremu towarzyszy specjalnie zaprojektowana oprawa - instalacje świetlne i dźwiękowe. Kronos Quartet tworzą: David Harrington (skrzypce), John Sherba (skrzypce), Hank Dutt (altówka) i Sunny Yang (wiolonczela). Reżyserem światła jest Steve O'Shea, a reżyserem dźwięku - Scott Fraser.
W inauguracyjnych koncercie Kronos Quartet zaprezentuje m.in. IV Symfonię Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego. Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Wendland podkreślał, że zespół zaplanował swój koncert specjalnie na festiwal i osnuł go wokół wydarzenia, które miało miejsce dawno temu w Nowym Jorku, gdy Górecki po raz pierwszy spotkał się z członkami zespołu i zaprzyjaźnił się z nimi.
Wendland przypomniał, że ostatecznie H. M. Górecki wszystkie swoje kwartety napisał dla Kronos Quartet, natomiast zespół - specjalnie na występ w Łodzi przygotował pierwszy z nich "Już się zmierzcha" - ten, który był pokłosiem pierwszego spotkania muzyków.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Tansman Festival, który potrwa do 2 grudnia, jest "Muzyka Polska: Odkrycia i Nowości". W programie mają dominować unikalne rekonstrukcje polskich arcydzieł muzyki XX wieku. Na 22 listopada zaplanowano koncert kameralny zespołu Weinberg Piano Trio. Tydzień później - Epitafium dla Tansmana i Kleckiego w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Tansman i Paweł Klecki - jeden z najwybitniejszych dyrygentów 2 połowy XX wieku - byli przyjaciółmi.
Zwieńczeniem Festiwalu - 2 grudnia - będzie światowa prapremiera opery Tansmana "Złote runo". Poszukiwania zaginionej partytury dzieła trwały kilka lat; aby ją odnaleźć Wendland nawiązał kontakt z wydawcami muzycznymi z całej Europy, córkami Tansmana; w końcu okazało się, że - w postaci oryginalnego rękopisu - została ona przekazana Bibliotece Narodowej w Paryżu.
Obok wydarzeń muzycznych w ramach Festiwalu zaplanowano - 17 listopada w Muzeum Kinematografii - pokaz filmu "Henryk Mikołaj Górecki - Please find" w reżyserii Violetty Rotter Kozery, promocję książki Wendlanda poświęconą IV Symfonii Tansman Epizody H.M. Góreckiego oraz płyty z nagraniem dzieła w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana. Honorowy patronat objął nad nim prezydent Andrzej Duda.
Patronem medialnym jest m.in. Polska Agencja Prasowa.
Aleksander Tansman to polski kompozytor pochodzenia żydowskiego, który urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Artysta koncertował na całym świecie; przyjaźnił się m.in. z Charliem Chaplinem, George'em Gershwinem i Igorem Strawińskim. Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu. (PAP)
jaw/ agm/ mow/