Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2018

Rozpoczyna się 25. Międzynarodowy Festiwal Etiuda & Anima

35 etiud oraz 61 krótkometrażowych animacji powalczy w konkursach głównych 25. Międzynarodowego Festiwalu Etiuda & Anima w Krakowie. Przegląd rozpoczyna się we wtorek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Zwycięskie tytuły zostaną ogłoszone w sobotę w kinie Kijów.Centrum. Wtedy też nastąpi wręczenie festiwalowych nagród.

Jak poinformowali organizatorzy, w konkursie Etiuda o statuetki Dinozaurów powalczy 35 etiud studenckich z 15 krajów. Laureatów wyłoni jury pod przewodnictwem reżysera Janusza Kondratiuka. Na kilku seansach przypomniane zostaną też pamiętne studenckie etiudy, które zdobyły laury w ubiegłych latach.

O statuetki Jabberwockych w konkursie krótkometrażowych animacji ubiegać się będą twórcy 61 filmów spośród 1,9 tys. zgłoszonych z 23 krajów. Wśród filmów walczących o nagrody będą m.in. najnowsze animacje laureatów poprzednich edycji: Priita Parna (Estonia), Patricka Boucharda (Kanada), Georgesa Schwizgebela i Claudiusa Gentinetty (Szwajcaria), Svetlany Filippovej (Rosja) oraz Marty Pajek i Pauliny Ziółkowskiej (Polska). W tej rywalizacji nagrody przyzna jury kierowane przez nominowanego do Oscara Paula Driessena.

Organizowany po raz drugi konkurs animacji polskiej Anima.pl obejmie 40 polskich filmów, z ponad 100 zgłoszonych. W tym konkursie statuetki Żmija wręczy jury, którego przewodniczącym jest polski twórca i pedagog Hieronim Neumann.

W programie Etiudy & Animy znajdzie się uroczystość wręczenia dorocznej nagrody (Złotego Dinozaura) dla wybitnego artysty i pedagoga – odbierze ją w sobotę Ewa Braun, zdobywczyni Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Z okazji jubileuszu organizatorzy festiwalu przyznają nagrodę „Artysty 25-lecia festiwalu E&A”, w postaci statuetki Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego. Nagroda ta trafi do czeskiego twórcy Jana Svankmajera. Z tej okazji też goście festiwalu będą mieli okazję zobaczyć najnowszy pełnometrażowy film Svankmajera – „Owady”.

Konkursy etiud i krótkometrażowych animacji stanowią oś programu Festiwalu Etiuda & Anima. Zainteresowani mogą oglądać nie tylko walczące o nagrody tytuły, ale i filmy prezentowanych podczas specjalnych cykli.

W tym roku w stałym cyklu swoje autoportrety przedstawią twórcy animacji: Holender Paul Driessen, Estończyk Ulo Pikkov i Kanadyjczyk Steven Woloshen. Z kolei w cyklu „Między mediami” publiczność pozna twórczość Czecha Petra Skali, nominowanego do Oscara Austriaka Virgila Widricha oraz Polaków Wojciecha Bąkowskiego i Łukasza Rondudy.

W 50. rocznicę stłumienia praskiej wiosny pokazane zostaną dokumenty o czeskim zrywie, a filmem „Milos Forman: co cię nie zabije” przypomniana zostanie postać niedawno zmarłego czeskiego reżysera. Z kolei w 60-lecie sukcesu animowanego krótkiego metrażu „Dom” Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka na Expo 58 w Brukseli, widzowie obejrzą produkcje tych artystów.

W paśmie najnowszych animowanych filmów pełnometrażowych znajdą się m.in. „Captain Morten and the Spider Queen” Kaspara Jancisa, „This Magnificent Cake!” Emmy De Swaef i Marca Jamesa Roelsa, „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente, „Laika” Aurela Klimta, „Seder – Masochizm” Niny Paley.

Program jubileuszowej edycji festiwalu zamkną warsztaty i wykłady, spotkania z twórcami, a także międzynarodowa konferencja branżowa „Animacja, fabuła, dokument – o synergii połączeń”, poświęcona współczesnemu przenikaniu się oddzielnych rodzajów twórczości filmowej.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL