Kultura i sztuka po 1989 roku

04.07.2019

Rozpoczyna się drugi etap modernizacji w Teatrze im. J. Słowackiego

Rozpoczyna się drugi etap modernizacji infrastruktury technicznej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Najwięcej zmian czeka Scenę Miniatura, gdzie wymieniona zostanie mechanika sceny, zamontowane nowe nagłośnienie, oświetlenie i sprzęt multimedialny. Prace potrwają pół roku.

Z kolei Duża Scena zyska nowy sprzęt akustyczny i interkom. Dodatkowo planowane są zakupy nośników multimedialnych wraz z oprogramowaniem do prezentacji treści informacyjno-promocyjnych w budynku głównym teatru, na Scenie Miniatura oraz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Łączne wydatki na modernizację w 2019 rok wyniosą około 10 mln zł.

"Jednocześnie przygotowujemy teatr do trzeciego etapu prac w czasie wakacji 2020 roku. Wtedy planowana jest wymiana podłogi oraz foteli na widowni Dużej Sceny" – poinformowała Marta Pawlik, rzecznik prasowy Teatru im. J. Słowackiego.

Fotele miały być wymieniane już w tym roku, ale ponieważ będą odtwarzane na podstawie oryginalnego projektu Jana Zawiejskiego – głównego architekta Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, zajmie to więcej czasu.

Krzesła zamontowane w budynku, który został otwarty w 1893 roku, służyły widzom przez następnych 80 lat, po czym ślad po nich zaginął w latach 70. XX wieku. Nawiązanie do oryginałów będzie możliwe dzięki fotografii z czasów okupacji - z 1940 roku, kiedy to w Teatrze Słowackiego obchodzone były urodziny Adolfa Hitlera. W uroczystości uczestniczyli wszyscy najważniejsi dygnitarze Generalnego Gubernatorstwa na czele z Hansem Frankiem.

Duża Scena teatru w przyszłym roku ma zostać dodatkowo wyposażona w mobilny system zabudowy pozwalający na wyrównanie poziomu widowni z poziomem sceny, co stworzy dodatkowe możliwości scenograficzne i pozwoli na inne wykorzystanie sceny.

Teatr im. Juliusza Słowackiego działa od 1893 roku. Na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej. Modernizacja urządzeń technicznych w teatrze – możliwa dzięki środkom z UE – jest konieczna, bo większość rozwiązań sceno-technicznych pochodziła z początków istnienia tego teatru i nie spełniała już współczesnych wymogów. Duża Scena w ramach pierwszego etapu prac została wyposażona m.in. w obrotową scenę, nowe oświetlenie, a teatralna sznurownia, dzięki której jest wymieniana scenografia, jest sterowana cyfrowo.

Na modernizację infrastruktury technicznej Teatr im. Juliusza Słowackiego uzyskał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dofinasowanie w wysokości niemal 15,3 mln zł, wkład własny - 3,8 mln zł zapewniło województwo małopolskie. (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL