Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki „Al Legro. Tribute to Szpilman”, organizowanym w Sosnowcu. Będzie to już czwarta edycja imprezy poświęconej pamięci urodzonego w tym mieście wybitnego pianisty i kompozytora.
Rzecznik prasowy festiwalu Piotr Celej powiedział PAP, że konkursowe zgłoszenia w postaci materiałów dźwiękowych będą przyjmowane do 28 listopada. Spośród zgłoszeń biuro konkursu wyłoni artystów, którzy zostaną zaproszeni na przesłuchanie 6 grudnia.
Uczestnicy drugiego etapu konkursu wykonają po dwa utwory, a jeśli zażyczy sobie tego jury (Adam Makowicz, Agnieszka Chrzanowska oraz Jacek Bończyk) - także trzeci. Sześciu wskaznych przez jurorów artystów weźmie udział w koncercie finałowym, który odbędzie się 7 grudnia w sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Jana Kiepury w Sosnowcu.
Zdobywca Grand Prix otrzyma statuetkę oraz czek na 6 tys. zł. Cała pula nagród wynosi 12 tys. zł. Finał uświetni recital utworów fortepianowych Władysława Szpilmana w wykonaniu jednego z jurorów – wybitnego jazzmana Adama Makowicza.
Jak zaznaczył Celej, konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim brać udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Jedynym ograniczeniem jest wiek – minimum 17 lat.
Organizatorzy oczekują od uczestników, że zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje przebojów, skomponowanych przed laty przez Szpilmana. "Oryginalne wykonanie ma pokazać nieprzemijające wartości w utworach kompozytora oraz ponownie wypromować jego twórczość i dorobek muzyczny" - podkreślił rzecznik festiwalu.
Organizatorzy oczekują od uczestników, że zaprezentują nowe aranżacje i interpretacje przebojów, skomponowanych przed laty przez Szpilmana. "Oryginalne wykonanie ma pokazać nieprzemijające wartości w utworach kompozytora oraz ponownie wypromować jego twórczość i dorobek muzyczny" - mówił rzecznik festiwalu Piotr Celej.
Organizatorem imprezy jest samorząd Sosnowca. Biuro konkursu obsługuje Agencja Artystyczna "Gama".
Konkurs został po raz pierwszy zorganizowany w 2011 r., w setną rocznicę urodzin Szpilmana. Pierwszą edycję wygrał Bartosz Jaśkowski. Rok później triumfowała Agata Rożankowska. W ubiegłym roku Grand Prix zdobył Kamil Franczak z utworem „Tych lat nie odda nikt”.
Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia w 1911 r. w Sosnowcu w żydowskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 1935 r. zaczął pracować w Polskim Radiu, komponował też piosenki. Podczas okupacji cała rodzina Szpilmanów została uwięziona w Getcie Warszawskim. Szpilman zarabiał tam grając na pianinie w kawiarniach. Stał się postacią znaną i popularną, co pomogło mu, niemal cudem, uratować się podczas wywózki z Umschlagplatzu.
Udała mu się też ucieczka z getta; przez kilka miesięcy ukrywali go przyjaciele w prywatnych mieszkaniach po "aryjskiej" stronie Warszawy. W ukryciu przeżył Powstanie Warszawskie i po jego upadku pozostał w ruinach opuszczonego miasta do stycznia 1945 r. To w tym okresie miało miejsce spotkanie Szpilmana i "dobrego Niemca" - Wilma Hosenfelda. Nazwisko swojego wybawcy Szpilman poznał dopiero w 1951 r., kiedy Hosenfeld przebywał już od pięciu lat w radzieckim łagrze. Szpilman próbował wywalczyć jego uwolnienie, ale nic nie dało się zrobić. Jego wybawca zmarł tam w 1952 r.
W latach 1945-1963 Władysław Szpilman kierował Redakcją Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu. Najbardziej znaną częścią twórczości Szpilmana są piosenki, których skomponował ok. 500, z czego ok. 150 stało się prawdziwymi przebojami, a wiele cieszy się popularnością do dziś. Najsłynniejsze z nich to: "Czerwony autobus", "Nie wierzę piosence", "Pójdę na Stare Miasto", "W małym kinie", "Tych lat nie odda nikt", "Do widzenia Teddy", "Przyjdzie na to czas", "Jutro będzie dobry dzień", "Pik, pik, pik". Szpilman zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie.(PAP)
kon/ mlu/